"Boj s islámským státem" jako nástroj politiků zřejmě pohřbil skutečné naděje na úspěch koaličních sil v Sýrii.
29. září 2015 uveřejnil server globalsecurity.org (Jeff Seldin) komentář o "úspěchu" globální války proti islámskému státu.
Koalice proti IS vedená USA zaznamenává jen sporadické úspěchy v boji proti IS. Stejně tak se příliš nedaří zastavit příliv zahraničních bojovníků do bojové zóny v Sýrii a Iráku. Nejmenovaný vysoký americký úředník uvedl, že "řada rekrutů do řad islámistických bojovníků má dobré bojové zkušenosti a zdá se, že jsou takticky velmi zdatní." Podle něj se v syrských městech Ramadi a Bayji, kde bojoval IS proti syrské armádě, prokázalo že islámisté vyhráli jen díky svým taktickým schopnostem a především díky nepřetržitému proudu dalších bojových posil.
Podle USA se každý měsíc dostává do Sýrie přes turecko-syrské hranice asi 1000 dalších nových bojovníků ze zahraničí. V Iráku a Sýrii je podle americké vlády na 30 tisíc zahraničních bojovníků včetně 4500 občanů ze Západu a 250 Američanů.
O rostoucích teroristických hrozbách se mluvilo v úterý i na summitu Organizace spojených národů v New Yorku a generální tajemník Pan Ki mun uvedl, že podle nejnovějších údajů OSN došlo k nárůstů zahraničních bojovníků IS z více než 100 zemí až o 70 procent.
Američtí představitelé se navíc obávají, že by se díky ruským vojenským aktivitám v Sýrii a ruské podpoře prezidenta Bašára Asada, mohly rozšířit řady bojovníků IS. Podle nich operuje na území bývalého Sovětského svazu mnoho "moderních teroristických skupin" a nebylo by pro USA "překvapením, kdyby se tito teroristé spojili s džihádisty".
USA sice veřejně deklaruje svoje úspěchy v boji proti IS, současně přiznávají, že IS vede na sociálních médiích velmi účinnou náborovou kampaň. Ale současně tvrdí, že "jak bude Amerika pokračovat ve svém boji s islámistickými teroristy, bude přibývat našich bojových úspěchů."
S tímto názorem nesouhlasí bývalý americký generál Jack Keane, který uvedl: "Nám se nejen nedaří, my tuto válku ztrácíme...Nepodařilo se nám zastavit ani nábor nových bojovníků ani utlumit jejich ideologii."
Nový šéf Pentagonu: naším cílem je totální porážka islámského státu
Příčinou je zřejmě fakt, že "boj s islámským terorismem a boj s IS" si převzaly jako svoje motto politici na celém světě, a vlády vytváří "akční plány" v boji proti IS. Takže ti, kteří odchází bojovat do Sýrie, již pochopili, že tyto "plány" a politická hesla jsou mimo skutečnou realitu a staly se spíš politickým nástrojem.
Další příčinou posilování IS jsou ekonomické potíže v Rusku, které významnou měrou přispívají k odchodu sympatizantů IS do Sýrie. Podle aktivisty Sainazarova je už jasné, že se zvyšuje počet rekrutů ze Střední Asie a represivní opatření ze strany policie a tajných služeb tomu jen napomáhají.
USA : Rusko tajně přesunulo do Sýrie 28 bitevních letadel a zahájilo vojenské útoky
Předseda parlamentního výboru pro vnitřní bezpečnost USA Michael McCaul varoval, že ani USA nejsou vůči problému tomuto problému imunní. "Ztrácíme vlastní občany...pokud máme denně 200 tisíc tweetů jen v USA, které obsahují hesla jako "zabít, zrušit armádu, útoky na vojenská zařízení" je opravdu těžké dosáhnout skutečného pokroku."
Analytici také poukazují na akce sunnitských arabských zemí na Blízkém východě, z nichž některé mlčky podporují zahraniční bojovníky, a spatřují v tom šanci jak odstranit šíitské místní vládce v Sýrii. Podle analytiků hrají hlavní roli v celém konfliktu především arabské země, které ale nepřijaly téměř žádná opatření k zákazu odcestování mužů určitých věkových skupin do Sýrie, pod kontrolou nejsou ani navrátilci z bojů, atd.