Americký generál má jasno. Za uprchlickou krizi může Rusko.

Americký generál má jasno. Za uprchlickou krizi může Rusko.
02 / 03 / 2016, 15:30

"Zločinci, teroristé a vracející se cizí žoldnéři jsou zřetelnou součástí každodenní uprchlické vlny do Evropy," citovala amerického generála Philipa Breedlova agentura AP.

Teroristé, zločinci a zahraniční žoldnéři jsou každodenně součástí přílivu migrantů do Evropy. V branném výboru amerického Senátu to v úterý prohlásil vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Philip Breedlove. Maskují tak své pohyby v Evropě a zvyšují riziko potenciálních útoků, dodal.  

Podněcování uprchlického exodu vyhovuje ruským plánům rozdělovat NATO a Evropskou unii. Situaci podle Breedlova zhoršuje odpor místních nacionalistů v evropských zemích, který může vyvolat násilnosti.

Extremistická skupina Islámský stát se v rámci migrační vlny "šíří jako rakovina" a volí evropskou cestu s ohledem na minimální odpor. Ohrožuje tak bezpečnost evropských národů i Spojených států, řekl Breedlove. Na dotaz senátorů, zda se Islámský stát bude infiltrovat do řad blízkovýchodních migrantů, generál odpověděl: "Myslím, že to dělají už dnes."

Obavy tlumočené Breedlovem už v USA vedly ke snahám omezit zákonem počty syrských a iráckých přistěhovalců mířících do země, uvedla agentura Reuters. Zákon schválený už Sněmovnou reprezentantů ukládal FBI, aby prováděla prověrky a kontroly každého přistěhovalce z těchto zemí, než vstoupí do USA.

Senát ale v lednu zákon zablokoval s argumentem, že je důsledkem výzvy problematického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa k zastavení veškeré muslimské migrace. Trump v nominační kampani prohlásil, že na americkou půdu by neměl vstoupit žádný muslimský přistěhovalec.

Breedlove v Senátu uvedl, že situaci v Sýrii "výrazně zhoršila" vojenská operace Ruska. Navzdory svým veřejným prohlášením prý Rusko učinilo v boji s Islámským státem jen málo a místo toho se jen snaží posílit pozice prezidenta Bašára Asada.

Rusko a Asad zneužívají migrace jako zbraně proti evropským strukturám ve snaze podlomit evropské odhodlání, varoval generál. Odkázal na užívání ruských neřízených střel, které nemají vojenský význam a terorizují jen civilisty. Jediným cílem těchto zbraní je podle Breedlova "vyhnat lidi na cestu" a vytvářet problémy ostatním státům.

Lidé, kteří ze Sýrie a Iráku prchají v důsledku války a akcí Islámského státu, jsou podle Breedlova "legitimní" uprchlíci. Snaží se uniknout občanské válce, teroristům a neodpovědným režimům. Tato situace se ale prý v posledních měsících změnila.

V Iráku, který je od roku 2003 po svržení režimu Saddáma Husajna pod vlivem Spojených států, útočí na pozice islamistů koalice vedená Američany.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace