Americký generál: Počet ISIS bojovníků v Libyi se zdvojnásobil

Americký generál: Počet ISIS bojovníků v Libyi se zdvojnásobil
Popisek: Ilustrační foto
09 / 04 / 2016, 14:15

Americké zpravodajské služby odhadují, že nyní dosahuje počet bojovníků ISIS v Libyi počtu mezi 4 000 až 6 000. Tedy zdvojnásobil se jejich počet podle amerického velícího generála v Africe.

Gen. David Rodriguez, velitel amerického velení pro Afriku, uvedl, že zpravodajská komunita odhaduje počet ISIS bojovníků v Libyi okolo 4 000 až 6 000. Dodal, že se jejich počet "pravděpodobně zdvojnásobil za posledních 12 až 18 měsíců, podle toho kolik jich bylo v loňském roce."

AFRICOM Visit

Od pádu Muamara Kaddáfího v roce 2011 se Libye stala útočištěm pro militantní skupiny. Od roku 2014, byla země rozdělena mezi dvě soupeřící vlády - jedna v hlavním městě Tripolisu a další na východě. Dohoda z prosince loňského roku vytvořila vládu národní fronty, a Organizace spojených národů a západní vlády doufají, že to pomůže spojit ozbrojené frakce v zemi proti ISIS a nasměrovat Libyi na stabilnější kurz.

Rodriguez řekl, že Libyi zaplavuje několik typů zahraničních bojovníků a mnozí z nich pocházejí z jiných severoafrických zemí.

"Zahraniční bojovnící se přelévají tam a zpět přes severní Afriku, které generuje velké množství bojovníků, kteří jdou do Sýrie a Iráku," řekl Rodriguez.

Dodal, že tam jsou také již radikálové zavázaní věrností k ISIS.

USA bude i nadále pozorně sledovat Libyi, řekl Rodriguez novinářům ve čtvrtek: "Pokračujeme v likvidaci cílů, které představují bezprostřední hrozbu pro naše zájmy a personál," řekl s odvoláním na prosincový letecký úder amerického F-15, který zabila vůdce ISIS Abu Nabila ve východní Libyi a březnový nálet na město Sabratha, kde bylo zlikvidováno 7 teroristů.

"Budeme v tom pokračovat," řekl Rodriguez.

Zdroj: CNN

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace