Americký letecký úder zabil 150 islamistů

Americký letecký úder zabil 150 islamistů
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: Ilustrační foto
08 / 03 / 2016, 07:45

Americký letecký úder zabil více než 150 bojovníků al-Shabab v Somálsku,oznámil včera Pentagon.

Mluvčí kapitán Jeff Davis řekl, že nálet zasáhnul výcvikový tábor, útok "ve velkém měřítku", byl dlouhodobě naplánován..

"Věděli jsme, že chtějí (ozbrojenci) opustit tábor a představují bezprostřední hrozbu pro USA a síly Africké unie," řekl kapitán Davis. "Počáteční odhady jsou, že více než 150 teroristických bojovníků bylo odstraněn," dodal.

Mluvčí Davis oznámil, že útok vedly jak drony, tak letadla s posádkou. Samotná akce proběhla v sobotu a cílila na tábor Raso, školící středisko teroristů asi 195 kilometrů severně od hlavního města Mogadišu.

Podle Davise byl tábor byl pod dohledem už po určitou dobu, a vzhledem k okolnostem nastala operační fáze, tedy likvidace islamistických ozbrojenců. Dodal, že skupina se blížila dokončení specializovaného školení na "útočné operace", ale neposkytl žádné podrobnosti o údajných plánech teroristů.

Al-Shabab - pobočka Al-Káidy, byla vytlačena z Mogadiša mírovými silami Africké unie v roce 2011, ale pokračovala v častých útocích s cílem svrhnout západem podporovanou vládu.

Zdroj: BBC

Tagy článku