Americký Ministr spravedlnosti Sessions se loni během kampaně dvakrát sešel s ruským velvyslancem. Demokraté volají po jeho sesazení

Americký Ministr spravedlnosti Sessions se loni během kampaně dvakrát sešel s ruským velvyslancem. Demokraté volají po jeho sesazení
02 / 03 / 2017, 07:15

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions během loňské volební kampaně dvakrát jednal s ruským velvyslancem ve Spojených státech. Jeho úřad to oznámil ve středu poté, co na Sessionsovy schůzky upozornil list The Washington Post.

Ministerstvo je nadřízené Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), který nyní šetří údajné zásahy ruských hackerů ve prospěch pozdějšího vítěze voleb Donalda Trumpa. Bílý dům podle televize CNN informace označil za další příklad manipulativního nátlaku demokratů na prezidenta.

Sessions se v prvním případě s ruským ambasadorem sešel jako tehdejší člen senátního výboru pro ozbrojené složky, podruhé to pak bylo v rámci setkání amerických politiků se skupinou velvyslanců.

Podle agentury AP tato zjištění patrně vyvolají tlak na to, aby Sessions nezasahoval do zmíněného probíhajícího vyšetřování. Někteří demokratičí zákonodárci již vyzvali ministra k rezignaci.

Výbor pro tajné služby Sněmovny reprezentantů tento týden zahájil vyšetřování údajných kontaktů mezi Trumpovým týmem a Moskvou během kampaně, kterou se podle některých zpravodajských zdrojů snažili Rusové ovlivnit v Trumpův prospěch. Zatímco podle republikánských členů výboru se přesvědčivé důkazy nenašly, demokraté chtějí vyšetřování co nejpodrobnější.

Utajované kontakty s ruskou ambasádou z doby před Trumpovou inaugurací stály v lednu místo Trumpova bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna.

 

psali jsme:

Trump vyhodil ministryni spravedlnosti pro nesouhlas s dekretem. Zradila svůj úřad, prohlásil

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku