Americký mobilní protiraketový systém THAAD v Jižní Koreji má vyděsit Čínu a KLDR

Americký mobilní protiraketový systém THAAD v Jižní Koreji má vyděsit Čínu a KLDR
Autor fotografie: USA/ Missile Defense Agency|Popisek: Terminal High Altitude Area Defense
18 / 10 / 2015, 17:15

USA chtějí posílit obranyschopnost jihu Korejského poloostrova zejména kvůli rostoucím útočným kapacitám Severní Koreje.

Americký prezident Barack Obama a jeho jihokorejský protějšek prezidentka Pak Kun-hje se v pátek setkali  a "diskutovali o potencionální hrozbě ze strany Číny a Severní Koreje". Obama uvedl, že USA jsou otevřené jednáním, které by mohly vést k uvolnění sankcí uvalených na KLDR - podobně jako se to stalo v případě Íránu, který v červenci podepsal dohodu o omezení svého jaderného programu výměnou za postupné zrušení hospodářského embarga. Obama však současně upozornil, že nevidí žádný náznak toho, že by si Severní Korea uměla představit svou budoucnost bez jaderných zbraní. 

Už delší dobu se spekuluje o tom, zda bude v Jižní Koreji nasazen americký protiraketový systém THAAD od firmy Lockheed Martin (Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) . Deník Business Insider spekuluje, že je to velmi pravděpodobné.

Spojené státy o umístění mobilního protiraketového systému THAAD v Jižní Koreji uvažují delší dobu. Letos v dubnu o tom informovala média a uvedla, že velitel amerických sil v Jižní Koreji Curtis Scaparrotti řekl v Kongresu, že systém by byl zaměřen jen a jen na ochranu Korejského poloostrova a mimo to by neměl mít žádný jiný účinek. Curtis tehdy dodal, že Washington a Soul o této eventualitě nevedou zatím oficiální rozhovory, dokud se americké ministerstvo obrany nejprve nerozhodne, zda to samo bude chtít. (Zdroj: ihned.cz)

THAAD / US Missile Defense Agency

USA znepokojuje, že KLDR má kromě stovek raket krátkého doletu, které mohou zasáhnout jakýkoli vybraný cíl v Jižní Koreji a v Japonsku, také střely dlouhého doletu typu KN-08. KLDR rakety, které je možné odpálit z mobilních ramp a u nichž tudíž není zaručené, že budou včas zaměřeny pomocí satelitů, předvedla na svých vojenských přehlídkách. 

 Foto: USA/ Missile Defense Agency

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.