Video: Americký nálet zničil banku IS. Islámisté přišli o desítky milionů dolarů

Video: Americký nálet zničil banku IS. Islámisté přišli o desítky milionů dolarů
16 / 01 / 2016, 17:15

AKTUALIZOVÁNO / Pentagon uvolnil video ze zásahu

Pentagon zveřejnil důkaz, který zkázu milionů v hotovosti zachycuje. Po explozi dvou tunových bomb padají k zemi bankovky a jsou viditelné i na střechách okolních domů.

„Byl to úspěšný nálet. Odhadujeme, že připravil IS o miliony dolarů,“ uvedl generál Lloyd Austin. Kolik si nálet vyžádal obětí neupřesnil.

12.1.2016 / Desítky milionů dolarů v hotovosti shořely po americkém leteckém úderu v centru iráckého Mosulu, potvrdili to včera televizní stanici NBC News představitelé Pentagonu. Současně nevyvrátili ani nepotvrdili informace o tom, že zahynuli i civilisté, kteří byli v té době v "bance IS". Mosul je jedna ze základen islámistů a právě zde ukládají hotovost získanou prodejem ropy, historických památek i vybírané "daně".

Islámisté například přinutili všechny křesťanské muže platit daň podle práva šaría pod názvem džizja a současně je donutili podepsat dlouhý seznam omezení.

Irácký velvyslanec při Organizaci spojených národů vyzval už v únoru loňského roku Radu bezpečnosti OSN, aby prověřila informace o tom, že islámský stát odebírá lidské orgány a z jejich prodeje na černém trhu financuje svoje operace. 

Přehled deseti nejbohatších teroristických skupin. Osm z nich je islámských

Od listopadu loňského roku se snaží USA a koaliční síly zamezit hlavnímu zdroji příjmů islámského státu - pašování ropy. Cílem útoků jsou ropná pole IS i cisterny dovážející ropu do Turecka. Měsíční příjem IS z prodeje ropy je odhadován asi na deset milionů dolarů. 

Krvavé peníze islámských radikálů slouží k financování teroristických akcí i vyplácení mezd bojovníků IS a finanční podpoře jejich rodinám. Na rozdíl od Al-Kájdy potřebuje islámský stát peníze na udržení chodu škol a financování sociálního systému, který zavedl na svém území. 

Islámský stát – nejbohatší teroristická skupina na světě. Likvidace západní civilizace?

 

 

Tagy článku