Americký NORAD se obává EMP. Po deseti letech se stěhuje do podzemních bunkrů

Americký NORAD se obává EMP. Po deseti letech se stěhuje do podzemních bunkrů
Autor: commons.wikimedia.org|Popisek: Řídící středisko NORADu Cheyenne Mountain Complex
01 / 05 / 2015, 10:15

Protivzdušná obrana USA se z obav před elektromagnetickým pulzem z jaderného výbuchu vrací zpět do podzemí v Cheyenne Mountain.

Pokud by Severní Korea nebo jiný "nepřítel USA" použil jadernou zbraň, mohl by následný elektromagnetický pulz způsobit "ohromující devastaci" elektrické soustavy ve Spojených státech.

Pentagon se proto rozhodl přestěhovat svoji centrálu NORADu (Severoamerické velitelství protivzdušné obrany) zpět do protiatomového krytu v Cheyenne Mountain v Coloradu, který sloužil především v období studené války a je schopen ochránit elektrická zařízení před účinky EMP.

Operační prostory se táhnou podél jedné strany více než kilometr dlouhého podzemního tunelu vyvrtaného do tvrdé žulové horniny v nitru této hory (formální název celého komplexu je Cheyenne Mountain Air Force Station – Základna letectva Cheyenne Mountain). Celý tunel je konstruován tak, aby byl schopen vést tlakovou vlnu po blízkém jaderném výbuchu směrem k druhému východu, v případě, že by došlo k proražení jedné ze dvou hlavních bran o hmotnosti 25 tun. Jednotlivá podlaží, stěny chodeb a místností jsou zkonstruovány z kovových desek spojených pružnými spoji, které se po zásahu rázovou vlnou spíše prohnou místo toho, aby se přímo prolomily.

Američtí vojenští analytici posoudili možná rizika související i s útokem tzv. špinavých atomových zbraní; rostoucí obavy panují především z možného jaderného útoku Severní Koreji nebo Íránu.

S největší pravděpodobností by došlo k jadernému výbuchu ve vesmíru a EMP by následně zničil veškerou nechráněnou vojenskou a civilní elektroniku, včetně kompletního vyřazení centrální elektrické rozvodné sítě a další kritické infrastruktury na měsíce nebo roky.

Naše zranitelnost proti EMP byla zjištěna při americkém vojenském cvičení v roce 1962, při odpálení jaderné hlavice v Tichém oceánu byl několik hodin narušen rádiový provoz v tisíce kilometrů vzdálených oblastech a došlo k poškození šesti satelitů na oběžné dráze. V současnosti hrozí, že některé státy a teroristické skupiny usilují o výrobu podobných bomb, proti kterým neexistuje ochrana. EMP puls nemá žádné účinky na biologické organismy, ale je schopen totálně zničit současnou infrastrukturu existenčně závislou na elektrické energii. 

Informaci včera zveřejnil deník The Wall Street Journal na svých stránkách.

Zdroj YouTube, Rocky Mountain PBS

Zdroj YouTube, Kanal von Seeadler95

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace