Americký railgun za půl miliardy dolarů možná nebude nikdy nasazen do boje

Americký railgun za půl miliardy dolarů možná nebude nikdy nasazen do boje
Autor fotografie: Screenshot/Youtube|Popisek: railgun
18 / 12 / 2017, 11:00

Americký railgun, který měl být novou smrtící elektromagnetickou zbraní, se možná nikdy ,,nezúčastní" boje.

Elektromagnetické dělo, které mělo představovat výsledek nejmodernějších technologií, a jež armáda před několika měsíci zkoušela, nakonec zřejmě nebude nasazeno do boje. Místo něj tak bude americké ministerstvo obrany soustředit na ,,mix" nových a stávajících technologií.

psali jsme: US Navy možná namontuje railgun rovnou na torpédoborec třídy Zumwalt

Přitom se dlouho zdálo, že na toto výkonné elektromagnetické superdělo bude americká armáda spoléhat, protože její vysocí činitelé prohlašovali, že právě railguny a laserové zbraně jsou budoucností. Na druhé straně US Navy vzala v potaz fakt, že railgun je velmi drahý a navíc spotřebovává obrovské množství elektřiny nutné k provozu.  Railgun mohl střílet projektily rychlostí zhruba 7 700 km/h na vzdálenost až 160 kilometrů.

Zbraň za 500 milionů dolarů se však při testování nedostala do takové fáze, kdyby měla být připravená do ostrého boje. Projekt výkonného railgunu se tak zřejmě alespoň na nějaký čas odloží. Podle zbrojních expertů je rozhodnutím ministerstva obrany nepravděpodobné, že by railgun tvořil součást výzbroje válečných lodí do roku 2020, jak bylo plánováno. Není ovšem vyloučeno, že v příští dekádě se technologie railgunu opět dostane do centra zájmu US Navy.

psali jsme: VIDEO: Takhle střílí supervýkonný Railgun amerického námořnictva. Náboje létají rychlostí přes 7000 kilometrů v hodině

V roce 2005 Pentagon pověřil společnosti General Atomics a BAE Systems úkolem zkonstruovat fungující railgun, který by mohl vyzbrojit nejnovější válečná plavidla US Navy. Tato zbraň měla být v boji ,,rozdílovou" pro její obrovský palebný potenciál.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace