Americký řetězec kin Cinemark USA není odpovědný za řádění šíleného střelce

Americký řetězec kin Cinemark USA není odpovědný za řádění šíleného střelce
Autor fotografie: Rennett Stowe / pod licencí Creative Commons Attribution 2.0 Generic|Popisek: Cinemark Theater
20 / 05 / 2016, 09:00

Čtyřiadvacetiletý Holmes spustil palbu na promítání batmanovského filmu Temný rytíř.Někdejší nadaný student vtrhl 20. června do kina na denverském předměstí Aurora v plynové masce během premiéry filmu.

Denver (USA) 19. května (ČTK) - Americký řetězec kin Cinemark USA nenese odpovědnost za masakr v denverském biografu, kde v roce 2012 James Holmes zastřelil 12 lidí a dalších 70 zranil. Podle agentury Reuters o tom dnes rozhodl soud. Společnost zažalovali příbuzní obětí a přeživší, podle kterých firma neučinila dostatečná bezpečnostní opatření, aby tragédii zabránila.

Žaloba mimo jiné uváděla, že řetězec s majitelem budovy nenajali dostatečný počet členů ostrahy, ačkoli jim byly známy dřívější případy střelby v jiných kinech. Budova podle žalujících nebyla vybavena potřebným počtem bezpečnostních kamer a ostraha nedokázala na střelbu reagovat.

V žalobě mimo jiné stojí, že společnost uspořádala půlnoční promítání, na kterém se očekávaly davy lidí, přesto kino nezajistilo žádnou bezpečnostní ochranku. Obžaloba tvrdí, že si Holmes koupil lístek, poté sál opustil nouzovým východem, který zablokoval, aby nešel otevřít. Pak si došel pro zbraně a do sálu se vrátil zabíjet. Holmes byl v kině i později u soudu s vlasy nabarvenými na červeno, zřejmě v inspiraci záporným hrdinou Hádankářem z batmanovského světa (ve filmu Batman navždy ho ztvárnil Jim Carrey). Zdroj: idnes.cz.

Holmese, který se odvolával na psychickou poruchu, poslal loni soud na doživotí do vězení bez možnosti podmínečného propuštění. Trestu smrti unikl, neboť porota se na hrdelním trestu nedokázala jednomyslně shodnout. 

Tagy článku