Americký senátor: Kanada je hloupá, když nechce F-35

Americký senátor: Kanada je hloupá, když nechce F-35
Popisek: F-35 a F-18
21 / 10 / 2015, 10:00

Nový kanadský premiér Justin Trudeau je v úřadu teprve prvních pár desítek hodin a už zveřejnil plán na odstoupení nákupu stíhačů F-35.

Jeden z předních amerických senátorů, Orrin Hatch nazval v úterý tento krok Kanady jako hloupý.

"Je to v jejich neprospěch, protože je to nejdůležitější stíhačka, která kdy byla postavena," řekl Hatch o F-35 a dodává: "Mají právo dělat, co chtějí, ale je to hloupé. Pokud chtějí mít nějaký druh vzdušné převahy, F-35 jim ji dá."

Kanada se zavázala k nákupu 65 stíhaček páté generace v roce 2010 jako náhradu za svou flotilu strojů F-18. V roce 2012 byl nákup pozastavena kvůli obvinění vlády, že lhala o skutečných nákladech na F-35.

Nový kanadský premiér chce usilovat o levnější alternativu k F-35 a uspořené peníze chce investovat do stavby nových lodí.

Kanada zůstane průmyslovým partnerem programu F-35, což by mělo zemi přinést na 8 miliard dolarů, díky firmám, které se na výrobě a vývoji podílejí.

Boeing by určitě rád nabídnul kanadě svoje Super Hornety, které za F-35 až tak moc nezaostávají a s nabídkami jistě přispěchají i další zbrojařské firmy jako Eurofighter, Saab a další.

Zdroj: Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace