Americký senátor: Kanada je hloupá, když nechce F-35

Americký senátor: Kanada je hloupá, když nechce F-35
Popisek: F-35 a F-18
21 / 10 / 2015, 10:00

Nový kanadský premiér Justin Trudeau je v úřadu teprve prvních pár desítek hodin a už zveřejnil plán na odstoupení nákupu stíhačů F-35.

Jeden z předních amerických senátorů, Orrin Hatch nazval v úterý tento krok Kanady jako hloupý.

"Je to v jejich neprospěch, protože je to nejdůležitější stíhačka, která kdy byla postavena," řekl Hatch o F-35 a dodává: "Mají právo dělat, co chtějí, ale je to hloupé. Pokud chtějí mít nějaký druh vzdušné převahy, F-35 jim ji dá."

Kanada se zavázala k nákupu 65 stíhaček páté generace v roce 2010 jako náhradu za svou flotilu strojů F-18. V roce 2012 byl nákup pozastavena kvůli obvinění vlády, že lhala o skutečných nákladech na F-35.

Nový kanadský premiér chce usilovat o levnější alternativu k F-35 a uspořené peníze chce investovat do stavby nových lodí.

Kanada zůstane průmyslovým partnerem programu F-35, což by mělo zemi přinést na 8 miliard dolarů, díky firmám, které se na výrobě a vývoji podílejí.

Boeing by určitě rád nabídnul kanadě svoje Super Hornety, které za F-35 až tak moc nezaostávají a s nabídkami jistě přispěchají i další zbrojařské firmy jako Eurofighter, Saab a další.

Zdroj: Defense News

Tagy článku