Americký soud zrušil zákaz vysokoškolských profesorů. Studenti mají právo bránit se střelnými zbraněmi

Americký soud zrušil zákaz vysokoškolských profesorů. Studenti mají právo bránit se střelnými zbraněmi
Popisek: Ilustrační foto
24 / 08 / 2016, 06:15

Soud v americkém Texasu zrušil zákaz nošení zbraní na přednášky na univerzitě, který vyhlásili vysokoškolští profesoři.

Osoby starší jednadvaceti let mohou na základě nového zákona amerického státu Texas nosit na území univerzitních kampusů střelné zbraně. Podle příznivců norma pomůže zabránit útokům střelců na vysoké školy, uvedla agentura Reuters začátkem srpna.

Legálně držené zbraně mohou lidé starší 21 let nosit na univerzitách pouze v případě, že nebudou na první pohled viditelné. Pokud je schovají například pod oděv, budou s nimi nově moci například i do učeben.

Tři profesoři Texaské univerzity se nicméně zákazu vzepřeli a vydali zákaz nosit zbraně na jejich přednášky protože "možnost používat zbraně ohrožuje akademickou svobodu." Podle soudu však neprokázali, že by jejich krok byl pro školu podstatným přínosem. Texasští zákonodárci naopak jednali zcela v rámci svých pravomocí, uvedl soudce.

„Neexistuje jednoduše žádné zákonný důvod odepírat právoplatným a zákon dodržujícím majitelům zbraní stejnou možnost bránit se, jakou mají lidé v ostatních částech Texasu,“ prohlásil v reakci na výrok soudu republikánský ministr spravedlnosti Texasu Ken Paxton. Zdroj: idnes.czreuters.com

Nošení zbraní ukrytých pod oděvem či jinak skrytých umožňuje na území vysokoškolských zařízení celkem osm států americké unie.

 

Tagy článku