Americký špionážní podvodní dron GhostSwimmer

Americký špionážní podvodní dron GhostSwimmer
Autor fotografie: http://www.navy.mil/|Popisek: GhostSwimmer / U.S. NAVY
14 / 12 / 2014, 17:00

14.12.2014 / Americké námořnictvo tento pátek oznámilo, že dokončilo testování podvodních dronů na základně Little Creek-Fort Story (JEBLC-FS). VIDEO
Zdroj: U.S. Navy, foto, video

Podvodní drony- bezpilotní podvodní prostředky (Unmanned Underwater Vehicle- UUV) vyvíjí námořnictvo v rámci projektu pod názvem Silent NEMO. Při konstrukci je využíváno technologie biomimiker nebo biomimetiky. Drony plánuje využít ke špionáži, k tajným operacím, ke sběru informací za nízké viditelnosti, bojovému průzkumu a kontrole trupu lodí. První provedené testy vedly k úspěšnému sběru údajů o přílivu a odlivu, mořských proudů, atd.


Zdroj: U.S. Navy 

„Biomimikry nebo biomimetika - jde o nová řešení, při nichž se inspirujeme živými organismy,“ říká Gauthier Chapelle z belgické společnosti Greenloop. Jinými slovy, vědci studují, jak jsou problémy řešeny v přírodě, a na základě těchto poznatků se snaží vyvinout nová technologická nebo designová řešení – pokud možno šetrná k životnímu prostředí a k přírodě (zdroj: ekolist)

GhostSwimmer /USNAVY

FOTO: U.S. NAVY

GhostSwimmer (Plovoucí duch) je 1,5 m dlouhý, váží 45 kg a může se ponořit až do hloubky přes 90 metrů. Může pracovat samostatně a data ukládat do vnitřní paměti (po vynoření je zašle operátorovi) nebo může být s obsluhou propojen kabelem pro online přenos dat. Nejpodstatnější je, že dron není zjistitelný běžnými technickými prostředky, protože napodobuje svým tvarem a pohybem velké ryby.

Zdroj: U.S. NAVY, video: AiirSource

Psali jsme také:

Třetí generace robotů přichází. Bezpečnostní robot AVATAR

Drony a mapování kritické infrastruktury

Soumrak lidské ochranky? Přicházejí robotičtí strážci s umělou inteligencí

Záběry jako z Hvězdných válek - souboje dronů jsou realitou

České Radiokomunikace jako první testují možnost využití dronů při kontrolách vysílačů za plného provozu

Pozvánka na diskuzi "Bezpilotní letadla v České republice"

Má právo co říci k bezpilotním letounům?

GOOGLE testuje robotické drony na doručování zásilek

Tagy článku