Americký torpédoborec proplul okolo čínských umělých ostrovů, Peking zuří

Americký torpédoborec proplul okolo čínských umělých ostrovů, Peking zuří
27 / 10 / 2015, 13:30

Americká vojenská loď plula okolo umělých čínských ostrovů ve sporných vodách Jihočínského moře. Peking to označil za ohrožení suverenity své země.

Od počátku roku 2015 satelitní snímky ukázaly masivní rozšiřování čínských umělých ostrovů o tisíce metrů čtverečních. Peking tvrdí, že ostrovy jsou v čínském teritoriu. A právě přes toto teritorium poplul americký torpédoborec USS Lassen - loď v úterý ráno zamířila do blízkosti útesů Subi a Mischief a podle BBC proniklo do dvanáctimílové zóny kolem útesu Subi.

Čínské ministerstvo zahraničí odsoudilo akci jako ilegální. Mluvčí Lu Kang v prohlášení ministerstva uvedl, že Čína považuje operace za ohrožení čínské suverenity a dodal, že Peking "razantně odpoví na záměrně provokativní akce jakékoli země."

Pro změnu ministerstvo obrany USA uvedlo, že Spojené státy provádělo rutinní operaci v Jihočínském moři v souladu s mezinárodním právem.

Podle CNN misi vojenské lodě zajišťovaly monitorovací letouny. Jeden z nejmenovaných armádních zdrojů řekl, že úterní mise by mohla být jen první z celé řady podobných akcí reagujících na čínské územní nároky kolem jedné z nejrušnějších námořních tras na světě.

Čína si nárokuje většinu území v jižním a východním Čínském moři. S budováním umělých ostrovů na místě potopených útesů začala Čína na konci roku 2013. Čína říká, že jde o legální práce a na posledním setkání s Barakem Obamou v Bílém domě uvedl prezident Xi Jinping, že Čína nemá žádný zájem ostrovy vyzbrojovat. Washington je ale přesvědčený o opaku. Čína na ostrovech vybudovala technické zázemí, které lze využít i pro vojenské účely. Údajně na některých rozmístila i mobilní dělostřelecké systémy. 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.