Americký válečný veterán chtěl emigrovat do islámského státu. Stojí před soudem

Americký válečný veterán chtěl emigrovat do islámského státu. Stojí před soudem
Autor fotografie: ABCNews|Popisek: Americký válečný veterán chtěl emigrovat do islámského státu.
18 / 03 / 2015, 12:15

Chtěl "hájit zájmy islámských států", obdivoval Usámu bin Ládina, teď mu hrozí 35 let vězení.

47 letý válečný veterán Tairod Nathan Webster Pugh byl newyorským státním zástupcem obviněn z pokusu o poskytování "hmotné podpory" bojovníkům islámského státu a proto, že se údajně pokusil odcestovat do Sýrie, aby se připojil k IS. Informoval o tom včera server BBC News.

Pugh sloužil v americké armádě od roku 1986 do roku 2001 jako letecký mechanik a v roce 1998 konvertoval k islámu. V roce 2001, když pracoval u American Airlines, obdržela na něj údajně FBI hlášení, že "sympatizoval s Usámou bin Ládinem a říkal, že bombardování amerických velvyslanectví v roce 1998 bylo oprávněné".

O tom, že v řadách džihádistů IS jsou bývalí vojáci ze západních armád, jsme psali v článku "Spolupracují USA s islámským státem? Podle Iránu ano, zatkli americké poradce IS", i když v tomto případě se může jednat pouze o iránskou propagandu. Nicméně také německá vojenská kontrarozvědka varuje: radikální islamisté by mohli zneužívat německou armádu jako výcvikový tábor.

Prokurátoři uvádí, že  Pugh 10. ledna 2015 odletěl do tureckého Istanbulu a chtěl potom přejít hranice do Sýrie, ale už na letišti mu byl odepřen vstup do země. Když mu turecké orgány oznámily, že bude pravděpodobně deportován zpět do Spojených států, požádal, aby byl poslán do jiné blízkovýchodní zeme, a ne do USA, doslova prý řekl: "v USA nemají rádi černé muslimy". Deportovaly ho tedy do Egypta a 15. ledna se vrátil do USA, kde ho zatkli. 

Americké úřady tvrdí, že podle jeho manželky chtěl také bojovat jako "palestinský džihádista". V dopise, který byl v jeho notebooku napsal Pugh manželce, že "chce hájit a bojovat za zájmy islámských států". Kromě toho měl údajně na notebooku propagační videa IS a mapu hraničních přechodů mezi Tureckem a Sýrií. 

Hrozí mu maximální trest 35 let ve vězení.

Video, zdroj YouTube, autor: ABC News 

Zdroj: abcnews.go.com

Psali jsme také:

V Německu jsou stovky extrémně nebezpečných islámistických radikálů

Zoufalí islamisté dělají zoufalé věci. Prchají před iráckou armádou převlečeni za ženy

„Drž hubu, ať můžu mluvit,“ okřiknul šejk televizní moderátorku

DABIQ - seznamte se s propagandou islámského státu. "Islám je válka, islám není mír"

Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci

 

Tagy článku