Americký velvyslanec zlynčován, znásilněn, uvláčen v nočních ulicích. Musel zemřít tak strašlivou smrtí?

Americký velvyslanec zlynčován, znásilněn, uvláčen v nočních ulicích. Musel zemřít tak strašlivou smrtí?
Autor fotografie: United States Department of State|Popisek: US velvyslanec Stevens
04 / 10 / 2014, 17:15

Teroristický útok na americký konzulát v Benghází (Libye) před dvěma roky, kdy byl zavražděn velvyslanec Christopher Stevens a další tři američtí občané, má po dvou letech šokující pokračování...

Christopher Stevens se stal velvyslancem USA v Libyi 7. června 2012. Zahynul v automobilu při pokusu opustit napadený konzulát 11. září téhož roku, když byla budova zasažena reaktivním granátem, a to během protiamerických demonstrací vyvolaných zveřejněním amatérského filmu Innocence of Muslims (Nevinnost muslimů) - zdroj wikipedie.


11. září roku 2012, tedy v den jedenáctého výročí dosud největšího teroristického útoku na USA byl ozbrojenci napojenými na teroristickou síť al-Káida napaden americký konzulát ve východolybijském městě Benghází. Ozbrojenci nejprve stříleli do vzduchu, pak zaútočili pomocí raketometů, pokusili se proniknout do budovy konzulátu a obsadit ho. 

Protiamerické demostrace v Benghází 2012

Zatímco zaměstnanci konzulátu byli při první vlně útoku evakuování do bezpečnější druhé budovy, amerického velvyslance se zmocnil dav, který ho zlynčoval, podle některých zdrojů dokonce znásilnil a pak v průběhu noci uvláčel v ulicích Benghází. Oficiální verze o jeho smrti v autě neodpovídá realitě. Budova konzulátu byla vypálena. Při druhé vlně útoku na bezpečnější budovu, ve které našli úkryt zaměstnanci konzulátu, byli pak zastřeleni dva příslušníci americké jednotky Navy Seal chránící konzulární úředníky a další americký diplomat.

Foto: Christopher Stevens; Sean Smith. Dole zleva: příslušníci Navy Seal Tyrone Woods a Glen Doherty.

Oběti při útoku v Libyi

Dva roky po této událostí přicházejí tři členové týmu, který měl chránit konzulát v Benghází s šokujícím obviněním.

Když na budovu zaútočili islámští ozbrojenci, bezpečnostní tým, který měl poskytovat podporu a ochranu americkému konzulátu v Benghází dostal od vysokého důstojníka CIA rozkaz, aby nereagoval!

Zpráva o útoku na diplomatickou misi přišla na utajené pracoviště CIA v Benghází vzdálené více než kilometr od konzulátu v půl desáté večer.

Bezpečnostní tým byl během pěti minut připraven na ozbrojenou ochranu konzulátu. Týmu ale nebyl vydán rozkaz k zahájení operace. Záchranná akce byla pozdržena, podle členů bezpečnostního týmu, o desítky minut. 

Po patnácti minutách čekání jsem vyzval vysokého důstojníka CIA, kterého jsme znali jen pod jménem Bob, abychom okamžitě vyrazili na místo útoku, jinak ztrácíme iniciativu…“ popisuje nyní veřejně drama v Benghází člen bezpečnostního týmu John Tiegen. „Bob jenom zíral přímo na mě a řekl: Čekejte. Je třeba čekat.“

Z ambasády nám volali: „Jsme pod palbou, potřebujeme vás tu, potřebujeme pomoc….“ popisuje situaci další člen bezpečnostního týmu Kris Paronto. Rozkaz k akci ale stále nebyl vydán.
Teprve s třicetiminutovým zpožděním vyrazil bezpečnostní tým k obleženému konzulátu i bez rozkazu. Ještě předtím vyzývali svého nadřízeného, aby žádal o ozbrojenou vzdušnou podporu. Vzdušná podpora na místo střetu nikdy nedorazila.

Tři členové bezpečnostního týmu jsou přesvědčeni, že kdyby vyrazili do protiútoku včas nebo kdyby americké letectvo poskytlo včas vzdušnou podporu svým diplomatům, události by se vyvíjely jinak. Jinými slovy americký velvyslanec a další tři zaměstnanci ambasády nemuseli být dnes mrtví. Včasná reakce na útok by zabránila umučení amerického velvyslance Christophera Stevense.

Fotografie po útoku na US ambasádu

Vysoký zpravodajský důstojník CIA zodpovědný za ochranu ambasády v Benghází to ovšem odmítá. Tvrdí, že nevydal žádné rozkazy, které by způsobily zpoždění při ochraně ambasády.

Tři členové bezpečnostního týmu mu oponují, že je vyzval, aby s akcí vyčkali, celkem třikrát. V oficiálním prohlášení na dotaz televizní stanice Fox News vysoký důstojník CIA připouští zpoždění akce bezpečnostního týmu, protože napřed zkoušel sehnat místní pomoc, tedy pomoc libyjských jednotek.

Umučení velvyslance, kolem jehož smrti panuje dodnes řada nejasností (neví se například, jak padl do rukou islamistů a co všechno se dělo s jeho tělem, než ho skupinka Libyjců dopravila ráno do nemocnice, kde konstatovali jeho smrt), tak dostává nový, děsivý rozměr.

Psali jsme také:

Buňka al-Kaidy Khorasan je větším nebezpečím pro Evropu i USA než Islámský stát

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu!

Islámská hrozba mění svět

Hrozba teroristických útoků na evropské i americké cíle je stále reálnější

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace