Konvoj americké armády na začátku září opět projede ČR

Konvoj americké armády na začátku září opět projede ČR
28 / 08 / 2015, 13:30

AKTUALIZOVÁNO / Známe naplánované trasy konvoje...

28.8.2015 / Projíždět budou jednotky OS USA (2nd Cavalry Regiment /2. mechanizovaný pluk), která se přes území ČR bude přesouvat na cvičení NATO - Brave Warrior 2015 v Maďarsku.

Během následných konzultací expertů OS USA a Armády ČR bylo dohodnuto, že požadované průjezdy budou realizovány po pozemních komunikacích ve třech přesunech.

  • První přesun jednotek se uskuteční ve dnech 9. září až 10. září 2015.
  • Druhý přesun bude organizován ve dnech 11. září až 12. září 2015. Jedná se o jednotku, která je zodpovědná za rekognoskaci ve vojenském výcvikovém prostoru a jeho přípravu v Maďarsku. Projíždějící jednotka OS USA bude tvořit max. 62 osob a 21 vozidel + 7 vleků.
  • Třetí přesun (hlavní síly) je realizován ve dnech 13. září až 14. září 2015. Projíždějící jednotka OS USA bude tvořit max. 550 osob a 150 vozidel + 54 vleků (návěsů).

Trasy jednotlivých kolon:
1. HP DEU Rozvadov – D5 – Ostrov u Stříbra (SSÚD) tankování a přestávka – D5 – Praha R1 – D1 – Bernartice (SSÚD) tankování a přestávka – D1 – Brno – D1 – R46 – Vyškov (odpočinek a tankování v areálu Velitelství výcviku – Vojenská akademie Vyškov) – R46 – Brno – D2 – Lanžhot HP SR

2. HP SR Lanžhot – D2 – Brno – D1 – R46 – Vyškov (odpočinek a tankování v areálu Velitelství výcviku – Vojenská akademie Vyškov) – R46 – Brno – D1 – Bernartice (SSÚD) přestávka a tankování – D1 – Praha R1 – D5 – Ostrov u Stříbra (SSÚD) zastávka a přestávka – D5 – HP DEU Rozvadov

3. HP DEU Rozvadov – D5 – Ostrov u Stříbra (SSÚD) tankování a přestávka – D5 – Praha R1 – D1 – Bernartice (SSÚD) tankování a přestávka – D1 – Brno – D1 – R46 – Vyškov (odpočinek a tankování v areálu Velitelství výcviku – Vojenská akademie Vyškov) – R46 – Brno – D2 – Lanžhot HP SR

27.8.2015 / Konvoj projede mezi 9. a 14. zářím přes Českou republiku do Maďarska na vojenské cvičení NATO. V březnu způsobil podobný průjezd Američanů nadšení i protesty.

Zatímco nyní jednotky míří na vojenské cvičení, na jaře letošního roku Američané chtěli demonstrovat svojí sílu a podporu spojencům v reakci na ruskou anexi Krymu a nepokoje na Ukrajině. Mezi českou veřejností to tehdy zůsobilo velké emoce. Tisíce lidí přítomnost amerických vojáků, kteří se v takovém množství na našem území objevili naposledy na konci druhé světové války, vítaly. Někteří lidé, včetně členů komunistické strany, přítomnost vojáků a armádní techniky kritizovali.

Přesun, nazvaný Danube Ride - Dunajská jízda 2. mechanizovaného pluku z bavorského Vilsecku na cvičení NATO Brave Warrior 2015 je naplánován na tři termíny, aby nebyla narušena doprava. Hlavní část konvoje bude tvořit 150 vozidel a zhruba 550 vojáků. Na našem území by se měli zdržet maximálně dva dny.

"Jedná se o další z mnoha tranzitních průjezdů přes naše území, jen za první pololetí letošního roku jich po pozemních komunikacích bylo 105. Tyto přesuny jsou samozřejmě součástí našich závazků v rámci Severoatlantické aliance, kde se těšíme pověsti spolehlivého člena a partnera," uvedl pro ČTK ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Další detaily budou známy po jednání vlády v pondělí 31. srpna.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.