Američtí guvernéři nechtějí uprchlíky ze Sýrie

Američtí guvernéři nechtějí uprchlíky ze Sýrie
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
17 / 11 / 2015, 11:00

Více než polovina guvernérů USA - 27 států - říká, že nechtějí syrské uprchlíky ve svých státech. Poslední slovo v této sporné otázce imigrace ale spadá do kompetence federální vlády.

Státy protestující proti přijímání uprchlíků jsou od Alabamy a Georgie, do Texasu a Arizony, Michiganu a Illinois, Maine a New Hampshire. Všech 27 státu má až na jeden republikánské guvernéry.

Odmítání uprchlíků začalo poté, co úřady odhalily, že alespoň jeden z podezřelých ze zapojení do pařížských teroristických útoků vstoupil do Evropy mezi současnou vlnou syrských uprchlíků. Vstoupil pod falešným syrským jménem Ahmad al Muhammad a byl mu povolen vstup do Řecka začátkem října.

Někteří guvernéři hodlají oponovat jakémukoliv možnému rozmisťování syrských uprchlíků v rámci národního programu, nebo požadují, aby byli zkoumáni jako potenciální bezpečnostní hrozby.

Od roku 2011 USA přijaly pouhých 1 500 syrských uprchlíků, ale Obamova administrativa letos v září oznámila, že příští rok umožním vstup až 10 000 Syřanů.

Rada pro americko-islámské vztahy řekla v pondělí: "Porážka ISIS zahrnuje projektování amerických ideálů do světa. Guvernéři, kteří odmítají prchající před válkou a pronásledováním opustili své ideály a místo toho šíří naše obavy na celém světě."

Americký úřad pro uprchlíky už připustil, že pokud budou jednotlivé státy dělat federální vládě problémy, učiní proces přijetí mnohem obtížnější.

Profesor práva Stephen I. Vladeck z American University to vyjádřil takto: "Z právního hlediska, státy nemají pravomoc dělat nic, protože otázka, kdo má právo se do této země dostat, je Ústavou směřována k federální vládě." 

Ale zároveň Vladeck poznamenal, že bez účasti příslušného státu, federální vláda bude mít mnohem náročnější úkol. "Takže stát nemůže říci, že je to právně ilegální, ale může odmítat spolupracovat, což dělá věci mnohem obtížnější."

Státy jejichž guvernéři odmítají syrské uprchlíky:

-- Alabama
-- Arizona
-- Arkansas
-- Florida
-- Georgia
-- Idaho
-- Illinois
-- Indiana
-- Iowa
-- Kansas
-- Louisiana
-- Maine
-- Massachusetts
-- Michigan
-- Mississippi
-- Nebraska
-- Nevada
-- New Hampshire
-- New Jersey
-- New Mexico
-- North Carolina
-- Ohio
-- Oklahoma
-- South Carolina
-- Tennessee
-- Texas
-- Wisconsin

Státy s guvernéry ochotnými uprchlíky přijmout:

-- Colorado
-- Connecticut
-- Delaware
-- Hawaii
-- Pennsylvania
-- Vermont
-- Washington

Zdroj: CNN

 

Tagy článku