Američtí islámisté jsou hrozbou pro národní bezpečnost USA.

Američtí islámisté jsou hrozbou pro národní bezpečnost USA.
07 / 12 / 2015, 11:15

Hlavní motivací příznivců IS z řad Američanů je nesouhlas se západní intervencí v Sýrii a také odmítání konzumní západní společnosti.

Podle studie je příznivců islámského státu prý sice méně než v Evropě, ale přesto představují vážnou hrozbu pro národní bezpečnost. Na článek zveřejněný na serveru france24.com upozornily ParlamentniListy.cz.

Už před několika měsíci konstatoval šéf FBI James Comey, že radikálové mají podporu stovek až tisíců Američanů. V současné době probíhá asi 900 samostatných vyšetřování spojených s radikálním islámem. Všeobecně se nyní hovoří asi o 250 Američanech, kteří odcestovali do Sýrie nebo Iráku a připojili se k Islámskému státu, či se o to pokusili. Z napojení na Islámský stát bylo od května loňského roku obviněno 71 Američanů, z toho 56 případů spadá do letošního roku.

Protiteroristický expert FBI: "Islámisté už jsou mezi námi, ozbrojte se!"

V průběhu několika posledních měsíců zaznamenali autoři studie asi tři sta případů, kdy se americká mládež rozhodla odejít do Sýrie bojovat po boku IS. Mnoho z těchto lidí používá na sociálních sítích profilovou fotografii svých mrtvých či zatčených krajanů. „Někteří z nich na jednu stranu uznávají IS a na straně druhé se hrdě hlásí k americkému způsobu života a fandí například fotbalovému týmu Detroit Lions,“ uvádí vědci konkrétní příklad s tím, že hlavní motivací příznivců IS z řad Američanů je nesouhlas se západní intervencí v Sýrii a také odmítání konzumní západní společnosti.

„Stejně jako v Evropě, také v Americe se jedná o velmi různorodou skupinu. Mezi příznivci ISIS najdete muže, ženy, mládež, čtyřicátníky, manuálně pracující i studenty. Zásadním rozdílem je skutečnost, že skupina amerických džihádistů je mnohem menší a rovněž izolovanější než evropští džihádisté. Americkým džihádistům na sociálních sítích se daří jen velmi obtížně spojit se přímo s ISIS. Ať už to je kvůli přílišné vzdálenosti či také kvůli tomu, že ve Spojených státech neexistují takové náborové sítě jako v Evropě,“ konstatuje šéf výzkumné skupiny z univerzity George Washingtona Lorenzo Vidino.

FBI hledá odpověď na otázku: Jak se z muslimské ženy v domácnosti stane teroristka?

Islamistické skupiny rovněž neváhají využívat populárních hashtagů, aby rozšířily okruh svých příznivců mezi Afroameričany. Nedávno to například byl hashtag #BlackLivesMatter, což volně přeloženo znamená „na černých záleží“. Podle autorů však neexistují žádné důkazy o tom, že by byly snahy radikálů v tomto ohledu úspěšné. „Radikální islám také podporují různé skupiny, které považují americkou společnost za rasistickou, protože islamisté navenek hovoří o bratrství, ve kterém na barvě pleti nezáleží. Další skupiny podporovatelů obecně brojí proti kapitalismu a tvoří je různí ekologové a aktivisté z hnutí Occupy,“ informuje Vidino.

 

 

 

Tagy článku

-->