Američtí mariňáci otestovali na Havaji vojenského robota

Američtí mariňáci otestovali na Havaji vojenského robota
Autor fotografie: US Marines (Sgt. William Holdaway |Popisek: LS3 od Boston Dynamics
30 / 12 / 2015, 20:00

AKTUALIZOVÁNO / "Toho robota nechceme, je moc hlučný a ještě nás prozradí," tvrdí američtí mariňáci.

Původně úspěšný projekt robota-mezka LS3, který byl vyvinutý za 32 miliónu dolarů na základě smlouvy mezi DARPA  a firmou Boston Dynamics (nyní ve vlastnictví Google X), jde definitivně "k ledu." Armáda původně předpokládala, že by "mezek" mohl v nepřístupném terénu přepravovat vojenské vybavení. 

Jenomže robot byl vybaven spalovacím motorem a ten byl tak hlučný, že by prozradil pozici jednotky. A zatímco přepravil 200 kg nákladu, model s elektromotorem přepravil pouhou desetinu. Navíc nebyl nikdo z vojáků schopen robota opravit v případě nehody. Mariňáci už si dělají legraci nejen z robota, ale i z generálů, kteří kontrakt podepsali. Zdroj: rt.com

9.4.2015 / V průběhu největšího mezinárodní námořního cvičení RIMPAC 2014 testovala americká armáda robota LS3. Vývoj podobných robotů je financován agenturou DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), která spadá pod americké ministerstvo obrany a zabývá se již mnoho let vývojem nových vojenských technologií. 

Vojenské cvičení RIMPAC se koná vždy jednou za dva roky v průběhu června a července na Havaji.

Americký Úřad pro námořní výzkum (US Office of Naval Research) zveřejnil začátkem února bližší podrobnosti o prototypu autonomního hasícího robota (SAFFiR), který je určen k požárním zásahům na palubách vojenských lodí. 

Robot LS3 unese až 200 kilogramů zátěže a dostatek paliva na 30 kilometrů dlouhou celodenní misi.  LS3 automaticky následuje svého "velitele" pomocí počítačového vidění. Schopnosti nově vyvíjených robotů jsou více než slušné, a je pouze otázkou, jak daleko je skutečný vývoj, pokud armáda uvolňuje podobná videa.

Zdroj: Boston DynamicsUS Marines (Sgt. William Holdaway / Marine Forces Pacific Combat Cam)

Tagy článku