Američtí senátoři odmítli omezovat prodej střelných zbraní

Američtí senátoři odmítli omezovat prodej střelných zbraní
21 / 06 / 2016, 14:00

Američané se nechtějí vzdát druhého dodatku ústavy.

Především demokraté požadují zpřísnit podmínky nákupu střelných zbraní, jinak prý budou USA čelit dalším střeleckým útokům, jako byl nedělní masakr v gay klubu v Orlandu na Floridě se 49 oběťmi.

Američtí senátoři hlasovali v pondělí celkem o dvou opatřeních z dílny demokratů a dvou návrzích vypracovaných opozičními republikány. Žádný z nich ale ve 100 členné horní komoře nezískal 60 hlasů nutných ke schválení. (Zdroj: echo24.cz)

Návrh týkající se zákazu prodeje zbraní lidem na vládním seznamu podezřelých z terorismu připravila demokratická senátorka Dianne Feinsteinová a podporovalo jej americké ministerstvo spravedlnosti. V hlasování neprošel návrh poměrem 47 hlasů pro ku 53 proti.

Další z návrhů, který připravil republikánský senátor John Cornyn, požadoval, aby vláda mohla pozdržet prodej střelné zbraně člověku podezřelému z terorismu o 72 hodin. Pokud by úřady chtěly nabytí zbraně u daného člověka trvale zabránit, musela by se prokuratura pro souhlas obrátit na soud. Zdroj: reuters.com

Právo pořídit si zbraň považuje řada Američanů za jednu ze svých základních svobod. 

Druhý dodatek Ústavy Spojených států amerických (Second Amendment to the United States Constitution) zaručuje občanům držet a nosit zbraně a vytvářet milice. Společně s dalšími devíti dodatky je součástí Listiny práv, která nabyla platnosti 15. prosince 1791. Zdroj: Wikipedie

Republikánský kandidát na prezidenta Trump už svoje příznivce ujistil, že pokud se dostane do Bílého domu, rozhodně zachová ústavní právo Američanů vlastnit zbraně. Přislíbil také, že nijak neomezí ani počet nábojů v zásobnících.

 

Tagy článku