Američtí vojáci kradli vojenskou výzbroj a prodávali jí na eBay

Američtí vojáci kradli vojenskou výzbroj a prodávali jí na eBay
Autor: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), The U.S. Army|Popisek: Ilustrační foto
07 / 10 / 2016, 11:15

Šest amerických vojáků a dva civilisté bylo obviněno ze závažných trestných činů a některým hrozí až 40 let vězení.

Všichni byli obviněni z krádeže "citlivého vojenského materiálu" v hodnotě jednoho milionu dolarů, který se pokoušeli prodat přes eBay zájemcům z Ruska, Číny a Kazachstánu.

Ukradenou výzbroj inzerovali jako "výzbroj armádních speciálních jednotek" a pokoušeli se prodat například odstřelovací pušky, dalekohledy a příslušenství, kulometné díly, granátomety, helmy pro piloty, komunikační náhlavní soupravy, neprůstřelnou vestu nebo zdravotnický materiál.

Vojáci ze základny Fort Campbell v Kentucky (seržanti Michael Barlow (29), Jonathan Wolford (28) a specialisté americké armády Kyle Heade (29), Alexander Hollibaugh (25), Dustin Nelson (22) a Aaron Warner (24) byli 5. října obviněni federální porotou v Nashville ze "spiknutí s cílem ukrást citlivá zařízení americké armády."

Dva civilní zaměstnanci, John Roberts (26) a Jason Cory Wilson (42) čelí stejným obviněním a byli navíc obviněni z porušení zákona o exportu zbraní, praní špinavých peněz a dalších trestných činů. Podle ministerstva spravedlnosti se navíc pokoušeli prodat i přílby s nočním viděním zájemcům z Číny, Hongkongu, Ukrajiny, Litvy, Moldavska, Malajsie, Rumunska a Mexika.

Všichni obžalovaní čelí trestu odnětí svobody až na pět let a pokutou až do výše 250.000 dolarů. Barlowovi hrozí až 10 let a Robertsovi s Wilsonem dokonce hrozí nejen 20 let za porušení zákona o exportu zbraní, ale také dalších 20 let za praní špinavých peněz. Zdroj: ibtimes.co.uk

 Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), The U.S. Army

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace