Američtí vojáci se možná zúčastní bitvy o Mosul

Američtí vojáci se možná zúčastní bitvy o Mosul
Autor: US Army|Popisek: Ilustrační foto
24 / 09 / 2016, 17:15

Pentagon zvažuje návrh, který by mohl vyslat dalších 500 vojáků do Iráku na pomoc iráckým a kurdským silám při dobývání Mosulu z rukou ISIS během nadcházejících týdnů. CNN to sdělil to americký úředník z obrany.

Možnost vyslat určitý počet dalších sil, byl hlášen již několik týdnů, a to včetně stanice CNN. The Wall Street Journal byl první, který oznámil možnost vyslání až 500 vojáků.

Žádné konečné rozhodnutí zatím nebylo učiněno, řekl úředník. Pokud bude návrh schválen, předpokládá se, že to bude poslední vlna dalších amerických sil pro boj s ISIS, protože Mosul zůstává poslední  hlavní pevností ISIS v Iráku.

Pokud bude návrh schválen, zvýšií to počty amerických vojáků v Iráku z 4 647 na více než 5000. Několik stovek dalších vojáků se pohybuje dovnitř a ven z Iráku podle příkazů na dočasné nasazení. V současné době jich je 4 470 v rámci schváleného stropu.

Pentagon přesně neodhalil, co by noví vojáci měli dělat. Jedna varianta je že vojenské poradce a trenéry pro irácké a kurdské síly, další varianta je zapojení do oblasti logistiky, jako je stěhování zásob a vojáků po bojišti, řekl americký úředník.

Arizonský republikán John McCain, předseda výboru pro ozbrojené síly, kritizoval tento krok ve čtvrtek. "Dnes ráno čteme o plánech pro další kumulativní nárůst vojáků v Iráku o 500, další krok na cestě postupného zvyšování napětí," řekl.

Do bojů o Mosul začala intenzivně zasahovat již i britská RAF, pro kterou je útok na Mosul největší operací za posledních 25 let. Britští úřednící oznámili, že ISIS na letadla střílí raketami vzduch-země, ale zatím nebyl žádný stroj zasažen.

Zdroj: CNN, BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace