Amerika musí proti Rusku zahájit vlastní informační válku, tvrdí bývalý náměstek Obamovy diplomacie

Amerika musí proti Rusku zahájit vlastní informační válku, tvrdí bývalý náměstek Obamovy diplomacie
04 / 12 / 2017, 11:00

Zajímavou sebereflexi v otázce podcenění vojenské síly Ruské federace a její odhodlanosti vrátit se do pozice světové velmoci číslo dvě předvedl na konferenci „Nová vláda, obrana a bezpečnost“ bývalý druhý muž americké diplomacie a současný profesor na Harvardské univerzitě Nicolas Burns.

Konferenci uspořádalo v Praze Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut ve spolupráci s Jagello 2000 a Aspen Institute Central Evrope.

„Prezident Obama udělal chybu, když podcenil Rusko,“ přiznal v panelové diskuzi na dotaz z pléna Burns, když byl tázán, jak je možné, že se Američané v roce 2014 posmívali Rusku, že je obrem na hliněných nohou (ta samá slova v roce 1941 na adresu SSSR pronesl Adolf Hitler - pozn. redakce) a už o tři roky později ho nazývali největším bezpečnostním rizikem na planetě.

psali jsme: Mezinárodní konference bezpečnostního managementu 2017

„My všichni jsme ho podcenili. Nechceme s ním jít do války, ale prosím, ať je NATO silné u vás, v Polsku a v Pobaltí,“ přednesl americký apel Burns na prorektora CEVRO a bývalého velvyslance České republiky ve Washingtonu Tomáše Pojara. Ten konstatoval, že ačkoliv se bezpečnostní situace na hranicích Evropy za posledních 10 let výrazně zhoršila, patří Česká republika stále mezi nejhorší země v rámci NATO z pohledu výdajů na obranu a investice do modernizace vybavení armády. „Musíme se dokázat postarat sami o sebe,“ pronesl na konferenci Pojar.    

psali jsme: Mezinárodní konference Forum 2000 pohledem komerční bezpečnosti

Exnáměstek ministerstva zahraničí Obamovi administrativy Burns zároveň připomněl hrozící opakování ruské vojenské síly a odhodlanosti, které se v minulosti podle něj projevilo například v různých státech NATO a EU útocích na prozápadní média nebo masivním kyberútokem na Estonsko před 10 lety. „Musíme být stejně silní, jako oni. Musíme se také pustit do informační války,“ přitvrdil ve svých vyjádřeních Burns. Ruský prezident Putin je podle něho výborný stratég. „Oni nás testují. Vědí, že nás vojensky nebo hospodářsky porazit nemohou, ale jejich diplomaté a hackeři se velmi snaží a jsou výkonní,“ uvedl Burns. „Proto musíme být asertivní a sofistikovaní. Musíme se naučit říkat nahlas svou pravdu. Musíme být silnější než Rusové nejen vojensky, ale psychologicky,“ dodal bývalý druhý muž americké diplomacie Nicolas Burns.   

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace