Amerika obvinila Čínu z největšího kybernetického útoku

Amerika obvinila Čínu z největšího kybernetického útoku
05 / 06 / 2015, 13:00

5.6.2015/ Amerika čelí dosud největšímu počítačovému útoku, při kterém byla ukradena osobní data čtyřem milionům zaměstnanců vlády s bezpečnostní prověrkou. Podle Bílého domu byli hackeři z Číny. Čína odmítá jakoukoli odpovědnost.

Kyberkriminalita se stává noční můrou všech důležitých státních i soukromých institucí. Útoku hackerů neunikla ani superstřežená data ve Washingtonu. Během největšího kybernetického útoku byla ukradena osobní data čtyřem milionům současných i dřívějších vládních úředníků. Washington vystopoval zdroj útoku v Číně. Ukradeny byly osobní údaje zahrnující jména, čísla smluv sociálního pojištění a data narození, která se nacházela v systému Vládního personálního úřadu (OPM). Cílem útoků byla také agentura, která najímá vládní pracovníky a je zodpovědná za bezpečnostní prověrky, stejně jako vnitřní oddělení. Kauzu vyšetřuje FBI. „FBI vede vyšetřování s cílem zjistit, jak a proč k tomu došlo,“ uvedl mluvčí Oddělení vnitřní bezpečnosti.

Podle členky výboru pro zpravodajské služby - republikánské senátorky Susan Collinsové jsou podezíráni čínští hackeři: „Cizí velmoc se úspěšně zaměřila na osobní data, která patří lidem s bezpečnostními prověrkami.“

Mluvčí čínské ambasády v USA označil tato obvinění za „nezodpovědná a kontraproduktivní.“ „Kybernetické útoky prováděné napříč zeměmi je těžké vystopovat, a proto je složité identifikovat zdroj útoku,“ řekl Ču Chaj-čchüan. A dodal, že hackování důležitých dat „může být řešeno jedině mezinárodní spoluprací založené na vzájemné důvěře a respektu.“

„Je to útok na americký národ“, uvedl bezpečnostní expert Ken Ammon ze společnosti Xceedium.

Ammon poukázal na to, že útoky vykazují podobnost s dřívější mezinárodní špionáží. Data mohou někomu posloužit, aby se vydával za vládního úředníka nebo pomocí e-mailů získával tajné informace.

Mluvčí OPM uvedl, že útok v USA přišel těsně před vylepšením bezpečnostních opatření. Průnik do systému OPM měl odhalit detekční systém EINSTEIN používaný ministerstvem vnitřní bezpečnosti a zatím není jasné, proč se tak nestalo.

Čína se také nedávno potýkala s útoky na svém vlastním území. Skupina známá jako OceanLotus ukradla informace týkající se čínské vlády. Ministerstvo zahraničí v Pekingu uvedlo, že hackerské útoky byly od května 2012 opakovaně vedeny také na vědecké a výzkumné instituce, lodní společnosti a námořní agentury. Čína je počítačovou velmocí a s úspěchem na základě vládních nařízení cenzuruje internet. Vláda prý také podporuje skupiny hackerů v získávání důležitých dat.

Zdroj: The Independent

 

Tagy článku