Amerika se zbláznila: likviduje pomníky konfederačních generálů

Amerika se zbláznila: likviduje pomníky konfederačních generálů
Autor fotografie: Paul Schultz (CC BY 2.0)|Popisek: Jezdecká socha generála Lee
18 / 05 / 2017, 07:15

Maskovaní městští zaměstnanci New Orleans začali 17.5. odmontovávat mohutnou jezdeckou sochu generála Konfederace, P.G.T. Beauregarda. Podle městských úředníků je nutné převážně černošské město zbavit památek, které oslavují Konfederaci.

Demokratický guvernér města Mitch Landrieu označuje odstranění jako další krok, který bude definovat město ne minulostí, ale zářivou budoucností... Symboly Konfederace nesmí být na piedestalu v srdci bývalého jižanského města.

Rozhodnutí odstranit 4 sochy významných vůdcu Jihu padlo již v roce 2015 a i se sochou Beauregarda byly již odstraněny 3 pomníky, které prý připomínají bělošskou nadřazenost a rasismus. Většina ohrožených památek v bývalých jižanských státech pochází z let 1884 - 1915.

Odstraňování více než staletých pomníků začalo minulý měsíc, kdy byl odstraněn pomník Battle of Liberty Place, minulý týden pak následovalo odstranění sochy prezidenta Konfederace Jeffersona Davise. Pomník asi nejznámějšího bojovníka Konfederace, legendárního generála Roberta E Leeho, má být odstraněn v blízké budoucnosti.

Protože se množí výhružky na adresu vedení města a dělníků, kteří tuto práci dělají, termíny nejsou dopředu oznamovány a dělníci jsou zahaleni, aby nebylo možné je identifikovat. Možná si nejsou bojovníci za svobodu a čistou historii až tak jistí svou sluníčkovou prací za krásné a jižanskou tradicí neposkvrněné město?

Uvědomují si tito bojovníci z řad vedení města, že i prezident Lincoln vydal své Prohlášení o osvobození otroků až po dvou letech války, kdy armády Konfederace odolávaly a porážely mnohem silnější armádu Unie?

Budou odstraňovány sochy Williama Tecumseha Shermana, vynálezce totální války? Tento člověk rozhodně nebyl geniální voják, ale válečný zločinec, pod jehož velením během "Pochodu na Atlantu" byla ničena veškerá infrastruktura jižních států a bylo cíleně likvidováno civilní obyvatelstvo.

Ostatně co si tento výtečník myslel o černoších jasně říká dopis zaslaný velení obléhané Atlanty: Nechceme vaše negry, koně, domy, vaši zem ani nic z věcí, které vlastníte. My chceme a dosáhneme toho, že budete poslušní zákonů Spojených států…“

Atlantu necha Sherman vypálit do základů a hrůzy pokračovaly během Pochodu k moři, který začal 15. listopadu 1864 v dobyté Atlantě a skončil 21. prosince téhož  roku v Savannah. Mezi oběma městy zůstal 60 mil široký pruh totální destrukce a nově válka definitivně vstoupila i mezi civilní obyvatelstvo. Ze Savannah se Sherman vydal stejným způsobem do Charlestonu a posléze i do hlavního města Jihu, Columbie. Tu pro jistotu vypálil celou.

Ztráty civilních obyvatel Jihu nejsou dodnes přesně vyčísleny.

Takže pokud se sundavají sochy, ty zločince Shermana by měly jít jako první.  Ale k tomu se asi odvaha v USA nenajde...

Tagy článku