Amnesty International: Na Ukrajině se obě strany dopouští válečných zločinů. Teror je šokující.

Amnesty International: Na Ukrajině se obě strany dopouští válečných zločinů. Teror je šokující.
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Separatisté ponižují ukrajinské zajatce
22 / 05 / 2015, 14:15

Neustálé bití vězňů, elektrické šoky, lámání kostí, bodání, kopání, věšení, neposkytnutí lékařské péče, psychický teror, falešné popravy. To všechno páchají obě strany- ukrajinští vojáci a bezpečnostní složky i proruští separatisté.

Amnesty International dnes zveřejnila oficiální zprávu o mučení vězňů na východní Ukrajině. Dochází k závažnému porušení ženevských konvencí, kdy jsou zjišťovány otřesné a běžné případy krutého zacházení se zajatci, kterých se dopouští stejnou měrou obě strany.

Amnesty International vyslechla celkem 33 bývalých vězňů- 17 separatistů a 16 prokyjevských vojenských nebo policejních příslušníků, včetně bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU). Všichni bez rozdílu popisovali, jak krutě s nimi bylo nakládáno, zvláště během prvních dnů zajetí.

Bývalí vězni popisují všechny možné způsoby mučení, včetně odmítání spánku, neustálé a bezprostřední hrozby usmrcením, kruté mlácení i věšení. Programový ředitel Amnesty International  John Dalhuisen dnes na tiskové konferenci v Kyjevě uvedl "Náš průzkum a závěry dokazují, že v nekončícím válečném konfliktu na východní Ukrajině je naprosto běžné zajatce z obou stran krutě mučit, a to jak proukrajinskými ozbrojenci, tak proruskými separatisty...Výpovědi svědků - bývalých zajatců - se shodují a jsou naprosto konzistentní." Všechny bývalé zajatce vyslechli pracovníci AI v březnu, dubnu a květnu tohoto roku, přičemž byli drženi v zajetí od července 2014 do dubna 2015.

"Obě strany musí okamžitě skoncovat s těmito zločiny, a zajistit, aby byli všichni bojovníci pod jejich kontrolou, a musí si uvědomit důsledky svých činů podle mezinárodního práva, kdy v průběhu ozbrojeného konfliktu zneužívají vězně. Ukrajinské orgány jso povinny prošetřit všechna obvinění z válečných zločinů a jiných zneužívání, a shromážďit důkazy i o válečných zločinech separatistickými silami. Všechny odpovědné osoby musí být postaveny za tyto válečné zločiny před soud."

AI má jednak svědectví všech vězňů, a rovněž má k dispozici lékařské zprávy, rentgenové snímky a fotodokumentaci zranění. Dva z bývalých zajatců jsou stále v péči lékařů. 

Prokyjevští ozbrojenci, především nacionalistický Pravý sektor, se dopouštěl zvlášť závažných trestných činů. Kromě již popsaných činů údajně zadržoval desítky civilních zajatců jako rukojmí, brutálně je mučil a vydíral jejich příbuzné a požadoval výkupné. Amnesty International již upozornila ukrajinské orgány na tato konkrétní obvinění, ale dosud neobdržela odpověď.

Amnesty International zjistila, že obě strany zadržují civilisty, kteří se nedopustili žádného trestného činu, ale pouze sympatizují s opačnou stranou. Organizace hovořila s civilisty, kteří byli zadrženi a biti jen za to, že na svých mobilních telefonech měli fotografie z protestů EuroMaydan, nebo za to, že měli uložená telefonní čísla "separatistických kontaktů".

"V některých případech byli civilisté drženi výměnou za vlastní zajatce, nebo jen tak, za jejich názory. To je značně znepokojující a nezákonná praxe, která musí být okamžitě zastavena," řekl John Dalhuisen.

Ve své zprávě Amnesty International odkazuje na videa zveřejněná na YouTube. Některá z videí jsou natolik drastická, že je mohou sledovat pouze osoby starší 18 let. Důrazně upozorňujeme, že některé záběry nejsou určeny pro slabé povahy. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.