Amnesty International: Ruské nálety zabíjejí civilisty

Amnesty International: Ruské nálety zabíjejí civilisty
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Su-34 v akci nad Sýrií
23 / 12 / 2015, 09:00

Ruská letecká kampaň v Sýrii již zabila stovky civilistů a způsobila masivní destrukci obytných oblastí, podle zprávy vydané ve středu skupinou Amnesty International.

Ta tvrdí, že má důkazy o porušování mezinárodního práva a vydala report s názvem Sýrie: civilní objekty nebyly poškozeny, ruská prohlášení o útocích v Sýrii odmaskována.

Jako příklad AI uvádí útoky na syrská města Homs, Idlib nebo Allepo, které si vyžádaly život nejméně 200 civilistů a 12 sysrkých povstaleckých bojovníků (ne ISIS). Podle skupiny Rusko ututlalo i další útoky na mešitu, či polní nemocnici.

Vše svědčí o tom, že ruská kampaň je vysoce efektivní, ale jak řekl editor Jane´s Defense Weekly, Peter Felstead je vedena typicky ruským způsobem…

„Některá videa ruského ministerstva obrany nevykazují žádné známky určování cíle a precisního míření, vypadá to jako když udeřili do volné krajiny.“

Podle serveru The Aviationist ruské bombardéry Su-24 a 34 používají vysoké množství neřízených tříštivých bomb a dokonce se začaly používat i ruské speciální termobarické bomby.

Psali jsme v článku: Ruská základna v Hmeimin v Sýrii

Nic z toho zrovna přesné zbraně nejsou. Nicméně Moskva však trvá na tom, že provádí letecký průzkum drony a satelity a jejich zacílení je přesné.

V jednom moskevském briefingu, plukovník generál Andrej Kartapolov řekl: "Je tady panika a dezerce (míněno mezi rebely). Vzhledem k tomu nebudeme pouze pokračovat s našimi útoky, ale zvýšíme jejich intenzitu."

Amnesty International nesouhlasí.

"Někteří ruští nálety vypadají jako přímý útok na civilisty nebo civilní objekty, obytné oblasti s žádným zjevným vojenským cílem nebo dokonce i zdravotnická zařízení, což má za následek úmrtí a zranění civilistů. Takové útoky mohou být válečnými zločiny," řekl Philip Luther, ředitel programu Blízký východ a severní Afrika v Amnesty International.

Zdroj: CNN

Tagy článku