Začíná cvičení Ample Strike 2016

Začíná cvičení Ample Strike 2016
Autor fotografie: www.lznamest.army.cz/tornado
29 / 08 / 2016, 17:30

Leteckého cvičení Ample Strike 2016 se od 30. srpna do 20. září na území ČR zúčastní 1500 vojáků ze 17 členských a partnerských států NATO.

Ample Strike 2016

Letová část bude od 5. do 16. září. Cílem cvičení je sladění činnosti pilotů taktického a vrtulníkového letectva s činností předsunutých leteckých návodčích při podpoře pozemních operací. Operace ze vzduchu podpoří tři desítky letounů a vrtulníků. 

Letouny budou vzlétat z letišť v Čáslavi, Náměšti nad Oslavou a Pardubicích a ze tří zahraničních letišť v Německu, Maďarsku a Británii. Vrtulníky budou startovat z vojenských výcvikových prostorů Libavá a Boletice. Společný taktický výcvik se bude odehrávat pouze ve vojenských objektech Boletice, Bechyně, Náměšť nad Oslavou a Libavá.

AH-64 Apache

Program cvičení počítá s letovými hodinami od 09:00 do 23:00, noční lety nejsou v plánu. "Letouny působící ze zahraničních letišť budou létat bez výzbroje, letouny působící v ČR budou mít pouze kanonovou výzbroj," řekl řídící cvičení Zdeněk Bauer z velitelství Vzdušných sil. Při cvičení by vojáci letos měli uskutečnit 480 plánovaných scénářů. Loni se podle Bauera podařilo během cvičení uskutečnit rekordních více než 1600 navedení letounů na cíl. "Kvantita letos není prioritou, zaměřili jsme se na vyšší náročnost úkolů," řekl Bauer.

Novinkou, která je součástí cvičení, je doplňování paliva ve vzduchu během misí taktického letectva i bombardérů. Americké tankery KC-135R budou využívat nejen německé stroje Tornado, české a maďarské gripeny, ale i letoun B-1.

„Strategické bombardéry B-1 a B-52 budou působit z letecké základny Faiford ve Velké Británii a neponesou žádnou výzbroj, stejně jako všechny letouny působící ze zahraničí,“ dodal plukovník Bauer.

K 25 srpnu se počítá se zapojením celkem 24 kusů zahraniční letecké techniky a 10 letounů a vrtulníku Vzdušných sil AČR. Počet 1 500 cvičících tvoří necelých 300 vojáků zahraničních armád, 180 vojáků aktivní zálohy (ve dvou rotacích) a okolo 1 000 českých vojáků. Letouny bude navádět v průběhu cvičení celkem 27 týmů předsunutých návodčích v počtu okolo 150 osob.

Ve vzdušném prostoru bude operovat deset českých a 24 zahraničních letounů a vrtulníků. Budou mezi nimi například maďarské letouny JAS-39 Gripen nebo americké bojové vrtulníky Apache.

JAS 39 Gripen

Letecké cvičení bude tradičně spojeno s hlukovou zátěží v okolí letišť. Podle velitele náměšťské základny Petra Čepelky by však mohla být díky rozmístění cvičebních lokalit hlavně do vojenských prostorů celkově nižší než za běžných letových dnů. "Nicméně polské letouny Su-22 budou startovat z náměšťské základny a tam lze předpokládat hlukovou zátěž vyšší," uvedl Čepelka. Vedení cvičení podle něj předem informovalo starosty okolních obcí a na možnou vyšší zátěž je upozornilo.

SU-22 Fitter

Cvičení Ample Strike 2016 navazuje na tradici úspěšných a oceňovaných mezinárodních cvičení Flying Rhino, Ramstein Rover a Ample Strike, která byla u náměšťské základny organizována v letech 2003 až 2015.

Zdroj: ČTK, //www.acr.army.cz/

Foto: //www.lznamest.army.cz/ample-strike-2016

Tagy článku