Amriho příbuzný v Tunisu byl napojen na Islámský stát

Amriho příbuzný v Tunisu byl napojen na Islámský stát
25 / 12 / 2016, 09:00

Tuniská policie zatkla tři osoby kvůli vazbám na atentátníka Anise Amriho, který v pondělí najel do davu na vánočním trhu v Berlíně.

Berlín, Tunis (ČTK) - Jedním ze zadržených je Amriho synovec. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na tuniského ministra vnitra. Všichni tři byli zadrženi v pátek poblíž tuniského města Kairouan.

Podle prohlášení ministra jsou tři zadržení podezřelí z členství v "teroristické skupině... napojené na teroristu Anise Amriho". Tunisan Amri je považován za pachatele pondělního útoku v Berlíně.

 

 Tři zadržení jsou ve věku mezi 18 a 27 lety a měli být podle tuniského ministerstva aktivní na jihu Tuniska v oblasti, odkud Amri pocházel. Jeho synovec uvedl, že strýc patřil ke skupině džihádistů v Německu kolem radikálního kazatele abú Valá, který je považován za hlavního ideologa salafistické scény v Německu a kterého německá policie zadržela v listopadu.

Německé úřady měly už několik měsíců podezření, že Tunisan má vazby na Islámský stát. Hlásil se k salafistům (islámští fundamentalisté, kteří požadují návrat ke kořenům islámu) a patřil na seznam 549 lidí, které německé úřady registrují jako extrémně nebezpečné islamisty. 

Amri prý svému synovci poslal pod tajnou identitou peníze, aby za ním mohl přijet do Německa. Prý po něm chtěl, aby přísahal věrnost organizaci Islámský stát (IS).

Čtyřiadvacetiletého Amriho zastřelila v pátek ráno v Itálii poblíž Milána policie, když se pokusil uprchnout před rutinní kontrolou. Amri na policisty před tím vystřelil a jednoho z nich zranil. Islamistická agentura Amak také v pátek zveřejnila video, na němž Amri přísahal věrnost IS a vyzval k dalším atentátům.

Španělské ministerstvo vnitra dnes uvedlo, že prošetřuje informaci o možném spojení Amriho s občanem Španělska. Ministr vnitra Juan Ignacio Zoido to řekl španělskému rozhlasu s tím, že prověřovaný kontakt se měl uskutečnit přes internet.

Rodina Tunisana Anise Amriho žádá objasnění okolností, při kterých ho zastřelila policie v severní Itálii. Podle agentury ANSA o tom informují tuniská média. Amriho příbuzní také žádají o vydání těla a o jeho převoz do vlasti. Jeho bratr Abdal Kádir v dřívějším rozhovoru prohlásil, že kdyby se přece jen v rozporu s jeho očekáváním prokázalo, že za masakr v Berlíně je zodpovědný čtyřiadvacetiletý Anis, pak si zaslouží jakýkoli trest. Spolu s ostatními sourozenci ale v bratrovu vinu nevěřil. Amri má tři bratry a dvě sestry, uvedla agentura ANSA. Zdroj: denik.cz

 

 

 

Tagy článku