Anakonda-16. Největší cvičení NATO ve východní Evropě od roku 1989

Anakonda-16. Největší cvičení NATO ve východní Evropě od roku 1989
Autor fotografie: U.S. Army Europe|Popisek: Road to Anakonda 16
08 / 06 / 2016, 11:15

Cílem cvičení je vyzkoušet si obranu aliance před takzvanou hybridní válkou.

Více než 31 000 vojáků ze 24 členských zemí Severoatlantické aliance a států zapojených do aliančního programu Partnerství pro mír se účastní dvoutýdenního vojenského cvičení Anakonda v Polsku. Zdroj: eur.army.mil

Manévry jsou zaměřeny na „ověření schopností Aliance bránit své východní křídlo,“ uvedl polský ministr obrany Antoni Macierewicz. Zhruba 12 000 polských vojáků doplní 14 000 Američanů, 1 000 Britů, bude nasazeno 3 000 vozů, 105 letadel a 12 námořních lodí. Zdroj: natoaktual.cz

Cvičení se koná v Polsku od roku 2006 každé dva roky. Tentokrát se však poprvé do akce zapojí i polské polovojenské síly, které jsou součástí strategie Varšavy zaměřené proti „hybridní válce“, uvedl Macierewicz. Tyto „síly územní obrany“ využije v příštím roce Varšava k rozšíření svých ozbrojených sil ze současných 100 000 na 150 000 mužů.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury TASS prohlásil, že „cvičení, které má v základu své legendy dostatečně jednoznačně naznačený směr, samozřejmě neprospívá ovzduší důvěry a bezpečnosti na kontinentu."

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace