Analýza dat z mobilních telefonů může zastavit šíření virových nemocí

Analýza dat z mobilních telefonů může zastavit šíření virových nemocí
Autor: http://healthmap.org/en/|Popisek: Mapa zdravotních rizik
15 / 10 / 2014, 09:15

15.10.2014 / Rostoucí počet vědců a analytiků je přesvědčeno, že je možné zastavit šíření viru eboly na základě důkladné analýzy dat mobilních telefonů. O metodě mobilního mapování (Mobile mapping), která se osvědčila v roce 2010 na Haiti při epidemii cholery nebo při výskytu malárie v Keni.

Zdroj: BBC NEWS, CDC, ESRI, healthmap.org

 Na světové internetové síti, u mobilních operátorů, u přepravních společností, nebo na vládních serverech je k dispozici obrovské množství dat, která v minulosti již pomohla při vývoji nových vakcín. Jak nám v současné době mohou pomoci tyto informace proti šíření podobných infekcí jako je ebola nebo jen pouhá chřipka? Technologie 21. století je schopná tato data centralizovat a analyzovat a předpovídat další vývoj.

Mobilní mapování

Perfektním zdrojem dat jsou mobilní telefony, které jsou velmi rozšířené i v těch nejchudších afrických zemích. Např. operátor ORANGE TELECOM v Senegalu předává anonymizovaná hlasová a textová dat ze 150 tisíc mobilních telefonů švédské neziskové organizace FLOWMINDER, která je zpracovává do podrobné mapy migrace obyvatelstva v tomto regionu (flowminder.org). Foto: zdroj technologyreview.com

Migrace obyvatelstva v Africe podle údajů z mobilních telefonů

Na základě analýzy těchto dat mohou místní úřady a humanitární organizace stanovit, kam přesně má být směrována pomoc, například budování zdravotních center. Současně mohou předvídat, kterým směrem se místní obyvatelstvo pohybuje a omezit tento pohyb k zamezení šíření nákazy.
Nevýhodou těchto údajů bylo, že nejsou poskytována online, ale s časovým posunem. Nejde tedy o migraci obyvatelstva v reálném čase.

Z tohoto důvodu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) shromažďuje data od mobilních operátorů, v případech kdy se jedná o volání na poradenské linky a linky první pomoci.
Pokud dojde k prudkému nárůstu na linkách mobilních operátorů v konkrétní oblasti, může to znamenat vypuknutí nákazy a po prověření z více zdrojů je možné vydat příslušnou výstrahu.

Při mapování mobilních telefonů spolupracuje CDC se softwarovou společností ESRI, která poskytuje následnou vizualizaci těchto dat a s využitím dalších externích zdrojů, např. o hustotě a složení obyvatelstva (statistické údaje, sčítání obyvatelstva), a je schopná zpřesnit celou vizualizaci.

Při mobilním mapování je sledována úroveň aktivity v síti mobilního operátora, která dává základní informace o počtu lidí v oblasti a směrech a délce jejich pohybu.

Podívejte se na mapu zdravotních rizik (zdroj: //healthmap.org/en/) na mapě naleznete průběžně aktualizované zprávy z médií i potvrzené zprávy CDC nebo WHO:

Výskyt viru eboly

Revoluce v boji proti šíření nemoci – analýzy velkých objemů dat

"Nikdy jsme neměli tolik obsáhlých a anonymizovaných dat z mobilních telefonů" říká Nuria Oliver, vědecký ředitel společnosti TELEFONICA. "Obrovský a pozitivní vliv analýzy těchto dat spočívá v tom, že můžeme pomoci humanitárním organizacím a vládám konkrétních zemí a stanovit pravděpodobnost šíření onemocnění….Až dosud jsme museli spoléhat na neoficiální informace, místní průzkumy, zprávy od policie a zdravotnického personálu."

Cholera v roce 2010 na Haiti, malárie v Keni

Podobná analýza dat z mobilních telefonů již byla úspěšně použita při jiné zdravotní krizi. V roce 2010, po zemětřesení na Haiti, společný výzkumný tým ze švédského KAROLINSKA INSTITUTE a americké Kolumbijské university analyzoval data ze dvou milionů mobilních telefonů v síti DIGICEL Haiti. To následně umožnilo OSN a dalším humanitárním organizacím během záchranných akcí, kdy vypukla epidemie cholery, pochopit pohyby obyvatelstva. Mohly tak efektivněji alokovat zdroje a identifikovat oblasti se zvýšeným rizikem vzniku nových ohnisek cholery.
Stejně tak byla analýza dat z 15 milionů telefonů použita při mapování a předpovědi šíření malárie v africké Keni. Odborníci připouští, že tato data mohou poskytovat pouze neúplný obraz o skutečné situaci v postižených oblastech.

Analýza zpráv v médiích a na sociálních sítích

Pro přesnější vyhodnocení a předpovědi je nutné víc využívat vstupní informace a data, a rovněž je nutné najít odpovídající matematické a statistické vzorce. Odborníci potvrzují, že všechny tyto informace jsou k dispozici – lékařské zprávy, výsledky laboratorních testů, mediální zprávy, komentáře na sociálních médiích, informace od místních zdravotníků, transakční data z obchodů a lékáren, nákupy jízdenek i sledování pomocí GPS.
Na základě analýzy sociálních médií, jako jsou blogy, online fóra, facebook, twitter, je možné vyhledat včasné varovné příznaky nebezpečných zdravotních událostí. „Analýza všech těchto dat může být využita k dalším a zpřesňujícím předpovědím, stejně tak k restriktivním opatřením, omezením pohybu na hranicích, ale i ke vzdělávacím kampaním atd.“ tvrdí Peder Jungck, technologický ředitel zpravodajské služby a bezpečnostní divize společnosti BAE SYSTEMS. A dodává "Například lékaři mohou sledovat, jaké procento populace přijalo opatření k minimalizaci šíření choroby a jaké procento je ignorovalo, a to díky analýze velkých datových souborů ze sociálních médií u populace s vysokým rizikem nakažení....V případě eboly mohou odborníci současně analyzovat potenciální hygienické problémy, i to, jaký vliv mají místní environmentální faktory, jako je počasí, na rychlost, s jakou se nákaza šíří."

Šíření nákazy ve světě

V dnešní době velké mezinárodního cestovního ruchu je šíření podobných infekcí jako ebola po celém světě mnohem jednodušší, a to především, pokud mají delší inkubační dobu, u eboly je to například až 21 dnů. Evropa i USA sice zavedly pohotovost na letištích a státních hranicích a využívají screening.

Je třeba si uvědomit, že v našem digitálním světě je sledování pohybu potenciálně nakažených lidí mnohem jednodušší. "Přístavy, vlakové a letecké spoje, rozpoznávání registračních značek, to vše může napomoci ke sledování potenciálně infikovaných lidí a ke zjištění, s kým mohou přijít do styku," říká David Bolton, vedoucí zdravotní péče firmy QLIK, která vyvinula aplikaci ke sledování viru eboly.

Vyhledávače

Analytici využívají nejen údaje ze sociálních sítí, ale i data z vyhledávačů (Google, Yahoo, Bing, atd.) Například GOOGLE FLU TRENDS se snaží předvídat pravděpodobné propuknutí epidemie chřipky na základě analýzy dotazů a klíčových vyhledávacích termínů.
Odborníci ze společností ACCENTURE, SAS i americké University of North Carolina uvádějí, že předpověděli nástup chřipkové epidemie v USA v letech 2012 a 2013 tři měsíce před tím, než CDC vydala oficiální varování. "Na základě analýzy sociálních médií můžeme včas předpovědět varovné příznaky vážných zdravotních událostí," říká Frances Dare z firmy ACCENTURE. "V roce 2013 jsme zúžili počet klíčových slov, označujících příznaky chřipky, sledovali jsme místa, kde se tato klíčová slova použila, a následně jsme předpověděli nástup chřipkového onemocnění asi dva měsíce před zveřejněním oficiálního varování"

Lze pomocí mobilních dat najít účinný lék?

Tim Gamble, hlavní konzultant DATAMONITOR HEALTHCARE, tvrdí, že analýza velkého množství dostupných dat povede k pochopení genetiky viru - proč jsou některé kmeny více smrtící, a proč jsou někteří lidé proti nim odolnější. Pracoval pro americkou farmaceutickou společnost PFIZER, která se specializuje na infekční nemoci. "Antiretrovirová léčba HIV se podstatně zlepšila v okamžiku, kdy se paradoxně zvýšila úmrtnost na AIDS a počet nakažených. Při vývoji výrobku HIV PFIZER jsme zjistili, že některé části populace ve Skandinávii vykazovaly vyšší odolnost proti nákaze než ostatní….Byli jsme pak schopni vyvinout lék, který napodoboval způsob, jakým tito lidé odolávali viru.“ Domnívá se, že stejný postup by mohl být aplikován i na virus eboly.

Zpracování velkého množství relevantních dat může být obrovským přínosem v boji proti šíření podobných infekcí jako je ebola. Ale jak David Bolton z QLIK přiznává: "Učíme se všechno od začátku – nikdy předtím jsme neměli k dispozici takové množství dat. Je asi příliš brzy říci, zda analýza těchto dat bude mít významný vliv na rychlost a šíření nemoci, ale alespoň nám analýzy pomáhá rozhodnout, kam alokovat naše zdroje."

Další odkazy: CodePlexOpenStreetMap, NextGov, CDC

Pokud máte zájem sledovat krátké aktuální informace o ebole, čtěte náš článek Všechno, co byste měli vědět o ebole....a možná vám to neřekli

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace