Analýza dezinformací Sputniku - jak funguje ruská propaganda. Protimluvy a dvojí metr

Analýza dezinformací Sputniku - jak funguje ruská propaganda. Protimluvy a dvojí metr
Autor fotografie: Mil.ru; CC BY 4.0|Popisek: Z ruského vojenského cvičení Zapad 2017
10 / 02 / 2022, 15:30

Rusko-ukrajinská krize a napjaté vztahy mezi Ruskem a Západem v jejím důsledku se projevují samozřejmě i v intenzitě komunikace tématu na proruských dezinformačních webech, jako je Sputnik, který si v podobných souvislostech vybaví zřejmě každý. Protimluvy, bolestínství a drzosti obsažené v oficiálních ruských postojích se zcela přirozeně promítají i do vyznění příspěvků dezinformačních platforem.

Do aktuálních článků vkládá Sputnik následující tři odstavce, které mají čtenáře zřejmě uvést do kontextu situace:

"Situace mezi RF a Západem

Kyjev a západní státy nedávno vyjádřily znepokojení nad údajným nárůstem „agresivních akcí“ Ruska v blízkosti hranic Ukrajiny. Rusko taková obvinění opakovaně odmítlo a uvedlo, že jsou využívána jako záminka k rozmístění dalšího vojenského materiálu NATO v blízkosti ruských hranic. Tiskový mluvčí prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko přesouvá vojska na svém území a dle vlastního uvážení, což nikoho neohrožuje a nikoho by to nemělo znepokojovat. Mimo jiné ruské ministerstvo zahraničí poznamenalo, že výroky o „ruské agresi“ jsou používány jako záminka pro budování kontingentů NATO v pohraničních oblastech a že taková obvinění jsou směšná a nebezpečná.

Jak již dříve řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, Rusko nevytváří žádné záminky pro konfliktní situaci kolem Ukrajiny. Rusko podle něj nevylučuje, že Západem vychvalovaná hysterie kolem Ukrajiny má za cíl pokrýt kyjevskou linii sabotování minských dohod o Donbasu. Kreml poznamenal, že informační hysterie USA a NATO o Ukrajině je velkoryse orámovaná lžemi a fejky.

Na konci roku 2021 Rusko zveřejnilo návrhy smlouvy se Spojenými státy a dohody s NATO o bezpečnostních zárukách. Zejména Moskva od svých západních partnerů požaduje právní záruky odmítnutí dalšího rozšiřování NATO na východ, připojení Ukrajiny k alianci a zřízení vojenských základen v postsovětských zemích. Návrhy také obsahují klauzuli o nerozmístění útočných zbraní NATO v blízkosti hranic Ruska a stažení aliančních sil ve východní Evropě na pozice z roku 1997."

Tedy ne "ruský ministr zahraničí řekl,", ale "jak řekl" - tedy řekl samozřejmě pravdu. Rusko, které okupuje od roku 2014 Krym a které podporuje separatisty na Donbase, soustředí s nepochybně nemalými náklady a úsilím sto tisíc vojáků bojových jednotek a množství techniky na ukrajinské hranici, rozmísťuje své síly v Bělorusku, nevytváří nejen podle Lavrova, ale podle Sputniku, žádné záminky pro konfliktní situace. Přesně jako v populárním memu, kde si musí prorusky orientovaný občan vybrat mezi možnostmi "Rusko je mírumilovné a nikoho neohrožuje" a "neprovokujte Rusko, přece nechcete válku."

Zatímco západní státy využívají falešných obvinění jako záminku k rozmístění dalšího vojenského materiálu NATO v blízkosti ruských hranic, hned v další větě jsme poučeni, že na svém území může Rusko přesouvat vojska podle svého uvážení a nikoho tím neohrožuje. Tyto vnitřní propagandistické protimluvy jsou pro vyhrocené okamžiky vztahů mezi Ruskem a dříve Sovětským svazem a vnějším světem, kterým se ta mírumilovná země údajně cítila nebo cítí ohrožena, charakteristické.

Když k ukrajinské hranici namanévrují desítky ruských praporních taktických skupin, je to zcela mírové, žádné vyhrožování, suverénní Rusko na to má plné právo, a kdo je z toho nervózní, je rusofob. Když se na svém území nebo se souhlasem suverénní partnerské Ukrajiny pohnou v reakci na to síly NATO, je to něco jako provedení plánu Barbarossa, ale bez předchozího paktu Ribbentrop-Molotov.

Neustálé opakování odmítnutých a věcně pomýlených požadavků má vytvořit zdání, že jsou stále relevantní, je nepochybně také jedním z důležitých úkolů Sputniku a podobných webů. Žádné záruky, že se NATO nebude dále rozšiřovat, Rusko nikdy nedostane. Žádné demokratické zemi, která splňuje kritéria pro členství v Alianci a projeví o ně zájem, členství upřeno nebude. Postsovětské země bývaly zeměmi předsovětskými, dnes jsou to, pokud je řeč o Pobaltí, plnohodnotní členové NATO, a Rusku ani žádné jiné zemi není vůbec nic do toho, jaké základny a jaké síly na svém území mají, nebo nemají. Rusko vojensky nikdo neohrožuje. Nikdo si nedělá nároky na ruské území. Je to přesně obráceně. Bez ohledu na to, kolikrát Sputnik své odstavce opíše.

Tagy článku

-->