Andrea Yatesová: Utopila ve vaně svých pět dětí jedno po druhém včetně půlroční holčičky. Prý za to mohl šílený kněz

Andrea Yatesová: Utopila ve vaně svých pět dětí jedno po druhém včetně půlroční holčičky. Prý za to mohl šílený kněz
Popisek: Andrea Yatesová
10 / 06 / 2018, 18:15

Andrea Yatesová (1964), manželka inženýra NASA, utopila roku 2001 svých pět dětí ve vaně. Jedno po druhém. Pak je naskládala do postele tak, aby se vzájemně držely v náručí, a zavolala policii.

Případ vzbudil v USA obrovskou pozornost. Nejen kvůli své bizarnosti, ale také kvůli otázce, do jaké míry může šílenství ospravedlnit vinu či nevinu. Yatestová navíc spáchala vraždy ve státě Texas, který patří mezi nevětší zastánce trestu smrti.

Psychiatři poukazují na možnou souvislost mezi utopením dětí a faktem, že byla Yatesová vynikající plavkyní. Soudě podle jejího lékařského záznamu však byla také šílená – trpěla tolika duševními nemocemi, že je jejich výčet by zabral několik stran.

psali jsme: Opilec Jaroslav Malý: Bojoval proti komunismu tím, že zabíjel lidi, které si vybral podle telefonního seznamu. Oběsil se ve vězení, protože měl revma

Po svatbě s inženýrem NASA Rusty Yatesem slibovali, že budou mít tolik dětí, kolik jim příroda dovolí. Andrea pak rodila jako na běžícím pásu – takřka každý rok měla další dítě. V době vražd bylo nejmladší Mary půl roku.

Yatesová byla také silně věřící a pořád řešila, že hřeší, a že se nedokáže o děti řádně postarat. Zabila je proto, že podle ní nebyli a nikdy ani nemohly být řádnými křesťany.

Její manžel stál mnoho let před těžkou volbou – zda poslat svou ženu do psychiatrické léčebny a připravit své děti o matku, nebo se pokusit společnými silami za pomoci psychiatrů a léků její nemoc překonat.

Před vraždou se několikrát pokusila o sebevraždu (předávkování), ale dětem nikdy neublížila. Byla navíc neustále pod dohledem – především matky jejího manžela. Ta se však onoho osudného dne 20. června 2001 opozdila.

Její manžel Rusty Yates později vypověděl, že před vraždami vykazovala jeho žena zřetelné známky zlepšení. Rozhodl se proto nechávat jí tak a tam o samotě, aby v ní posílil pocit samostatnosti. Jeho žena Andrea na něm totiž byla zcela psychicky závislá a vyčítala mu, že chodí do práce a nechává ji o samotě s dětmi.

psali jsme: Nancy Spungen: Divoká pankáčská milenka, schizofrenička, našli ji ve vaně s nožem v břiše

Yatesová zůstala v domku na předměstí Houstonu u jezera Clear Lake o samotě necelou hodinu poté, co její manžel odjel do práce. Nejprve zamkla psa. Pak napustila vanu a utopila v ní syny Johna (†5), Paula (†3) a Luka (†2). Jejich těla položila na postel.

Pak utopila malou Mary (†6 měsíců), kterou nechala mrtvou ve vaně. Pak se objevil nejstarší syn Noah (†7). Když viděl, co se stalo, dal se na útěk. Matka ho ale dostihla a utopila ve vaně, kde plavalo tělo jeho malé sestry. Vražedkyně pak zavolala na policii, aby ihned přijeli, aniž by řekla proč. Pak zatelefonovala manželovi, ať se ihned vrátí domů.

U soudu Yatesová kvůli dušení poruše nedostala trest smrti, ale jen doživotí. Zřejmě k tomu přispělo veřejné mínění, které bylo nakloněno verzi, že za vraždy nenese odpovědnost kvůli svému duševnímu stavu.

Andrea Yatesová s manželem a čtyřmi syny

Média spekulovala, že za smrt jejích dětí nenese odpovědnost ona, ale kněz jménem Woroniecki, který se přátelil s jejím manželem, a údajně jí „vymyl mozek“.

psali jsme: Yuri Patricia Sanchez (22): Nejnebezpečnější žena Kolumbie, „milenka ďábla“. Zabila 14 mužů, než narazila na svého kata

Později, v roce 2007, byla pětinásobná vražedkyně Andrea Yatesová převezena z vězení na psychiatrickou kliniku v Kerrnville, kde je dodnes.

Její manžel Rusty Yates se znovu oženil a má další děti.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku