Ani 525, ani 1192, ale 1850. To je počet uprchlíků, které musí Česko přijmout.

Ani 525, ani 1192, ale 1850. To je počet uprchlíků, které musí Česko přijmout.
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
27 / 05 / 2015, 16:45

27.5.2015 / Návrh Evropské komise překonal původní odhady o počtu povinně přijatých běženců.

Před několika dny jsme zveřejnili informaci, že Evropská komise chce přerozdělit místo 20 až 40 tisíc uprchlíků z Itálie a Řecka. EU to zdůvodnila poněkud zvláštně: protože řada států odmítá striktní stanovení kvót od EU a protože někteří z členů odmítli původní návrh na přerozdělení 20 tisíc uprchlíků, tak jim nyní EU nabízí řešení "ve zvýšení počtu povinně přijatých migrantů na 40 tisíc uprchlíků"? Pokud by pro Česko platila předběžně uváděná kvóta, mělo by se připravit na přijetí 1192 běženců.

Dnes zveřejněná čísla jsou ještě vyšší než ta původní. Evropská komise nyní nově požaduje, aby Česko přijalo celkem 1853 uprchlíků z válečných zón. Přitom víc než 1320 běženců by do Česka mělo přijít z Itálie a Řecka, kam se dostali přes Středozemní moře. Dalších 525 uprchlíků má Česko přijmout z uprchlických táborů mimo Evropu. Údajně se má se ale jednat pouze o Syřany a Eritrejce, kteří prchají před válkami nebo jsou v ohrožení života. (Zdroj: rozhlas.cz)

O výběru uchazečů o azyl by měli přímo na místě rozhodovat čeští zástupci a údajně by se dali stanovit některé preferované typy lidí, které chceme přijmout.

„Pět zemí EU vyřizuje 72 procent žádostí o azyl. To je neudržitelná situace, systém se opravdu musí změnit,“ upozornil místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Komise nemůže přijímání uprchlíků nařídit. Návrhy Evropské komise musí být schváleny Evropským parlamentem za podmínky souhlasu patnácti unijních zemí, které představují nejméně 65 procent evropských občanů. A vzhledem k tomu, že Itálie, Francie nebo Německo, které vyřízují nejvyšší počty žádostí o azyl a mají jedny z nejvyšších počtů "evropských občanů", lze očekávat, že stanovisko české vlády bude pouze "vzato na vědomí" a čeští europoslanci, byť budou hlasovat proti, nebudou schopni zvrátit "demokratické rozhodnutí" Europarlamentu.

Zdroj: rozhlas.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace