Ani Rambohafík nepomohl. Šlechtová na obraně byl jeden velký omyl

Ani Rambohafík nepomohl. Šlechtová na obraně byl jeden velký omyl
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Karla Šlechtová
24 / 06 / 2018, 09:00

Podle očekávání Karla Šlechtová nebude v příští vládě. Zanechala za sebou během 7 měsíců smutné dědictví diletantismu, váhavosti a nekompetentnosti.

Ministryně končí zřejmě kvůli zbrojním zakázkám, která nedokázala dovést do úspěšného konce. Naopak je rušila či zdržovala, ač k tomu neexistoval relevantní důvod. Odhlédneme-li od jejích excesů s psem Rambohafíkem, který pyšně pózoval na hrobu neznámého vojína, Šlechtová stopla několik důležitých a hlavně potřebných tendrů pro českou armádu.

psali jsme: Ministryně obrany Karla Šlechtová v nové vládě nebude

Za prvé to byl tendr na 12 víceúčelových vrtulníků, dále pak nedotáhla do konce již ,,předpřipravený" nákup 8 mobilních radarů MADR od izraelského výrobce Elta Systems za 3,5 miliardy korun, přitom armáda nové radary potřebuje, protože k dispozici jsou zastaralé sovětské. Ministerstvo obrany taktéž nepochopitelně zrušilo zakázku na modernizaci samohybných houfnic Dana v hodnotě 1,23 miliard korun. Vše se mohlo velmi dobře rozběhnout, kdyby tomu však Šlechtová nebránila. Šlechtová si vždy našla nějaký zástupný důvod, který zdaleka neodpovídal realitě a dané situaci.

Ministryně obrany se dostala do kontroverze i s bývalým náčelníkem generálního štábu Josefem Bečvářem, který v tomto roce skončil ve funkci. Šlechtová neušla kritice za její počínání od představitelů velení armády i vojáků.

psali jsme: „Problémy jsou od toho, aby se řešily,“ říká ministryně Karla Šlechtová na negativní stanovisko komise ASAB k implementaci izraelských radarů do systémů NATO

Nekoncepčnost, nesystémová práce a chaos, tak by se dalo nazvat několika slovy několikaměsíční angažmá Šlechtové na ministerstvu obrany. Premiér Andrej Babiš se jí dlouho zastával, až pochopil, že její nekompetentnost může přivodit problémy jak České republice, tak hnutí ANO ve volbách. Situace došla až tak daleko, že proti Šlechtové se rozjela ,,minikampaň" v Lidových novinách, když byla propírána za to, že zbytečně utrácela za letištní VIP salonek. Když padla v nemilost i Miloši Zemanovi, který nad ní dlouho držel ochrannou ruku, bylo jasné, že její pozice je neudržitelná.

Buď jako buď, Šlechtová končí ve funkci zcela poprávu. Mělo se tak ale stát mnohem dřív. Šlechtová nebyla nejhorší ministryní pro místní rozvoj, ale na obraně zcela selhala.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace