Ani žluté vesty už komunistům nepomohou

Ani žluté vesty už komunistům nepomohou
Autor fotografie: screenshot Youtube|Popisek: Pavel Kováčik a Vojtěch Filip
24 / 01 / 2019, 08:30

Po vzoru Francie si chtějí komunisté navléci rovněž žluté vesty a protestovat v sobotu proti zdražování bydlení na Václavském náměstí. Chtějí tak na sebe upozornit, protože jejich vliv ve společnosti povážlivě klesá.

KOMENTÁŘ

Komunisté chtějí na sebe za každou cenu strhnout pozornost, a toto je příležitost, jak tak učinit. Strana dlouhodobě oslabuje, v parlamentních volbách utrpěla debakl, ale předseda Vojtěch Filip snahy stranického soudruha Josefa Skály o jeho sesazení nakonec ustál. To nemění nic na tom, že komunisté mocensky slábnou.

KSČM se nachází ve zbědovaném stavu, nejen proto, že jí chybějí nové kádry, ale především stranu podobně jako ČSSD ,,okradl" o voliče Andrej Babiš a hnutí ANO. I když je toto hnutí u vládního kormidla, je stále vnímáno jako strana protestu, za níž byla brána dříve právě KSČM.

Nedosti na tom. Komunistům ubývají členové (nebo spíše vymírají) a strana má nejvyšší věkový průměr na člena. Průměrný věk člena KSČM v základní stranické organizace na Praze 6 je například 80 let. Komunisté tak představují zbytnělý relikt staré doby, který sice ještě žije, ale v podstatě se nachází v posledním tažení. KSČM bude mít co dělat, aby se v příštích sněmovních volbách vůbec dostala do parlamentu. A vůbec by nepřekvapilo, kdyby nepřekročila povinný pětiprocentní práh.

Komunisté, kteří mohou nabídnout jen nereálný program sociálně spravedlivé společnosti, která je pouhou utopií, a nejsou schopní ,,dodat“ nové mladé tváře, se tak zanedlouho propadnou do politické bezvýznamnosti. A nepomohou jim ani žluté vesty.

Tagy článku