Ankara trvá na nizozemské omluvě za současnou roztržku

Ankara trvá na nizozemské omluvě za současnou roztržku
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: turecká vlajka
12 / 03 / 2017, 14:30

Turecko bude pokračovat v krocích proti Nizozemsku, dokud se Nizozemci neomluví za nynější roztržku mezi oběma státy. Uvedl to dnes před novináři turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, který je na návštěvě ve Francii. I jeho osobně postihl odmítavý postoj Amsterodamu ke snahám tureckých politiků oslovit před tureckým ústavním referendem turecké menšiny v některých západoevropských zemích.

Ankara hrozí Nizozemcům nejtvrdší odvetou za to, že o víkendu tureckou ministryni pro záležitosti rodiny eskortovali jako nežádoucí osobu do Německa. Ještě předtím v sobotu nizozemská vláda zakázala přistát v Rotterdamu právě šéfovi turecké diplomacie.

S demonstranty před tureckým konzulátem v Rotterdamu se dnes ráno tvrdě střetla nizozemská policie. Podle agentury AFP si potyčky vyžádaly tucet zatčených demonstrantů. Jeden policista byl zraněn.

Oba členové turecké vlády chtěli v Nizozemsku agitovat mezi tureckou menšinou před referendem o kontroverzní turecké ústavní novele, která má posílit pravomoci hlavy státu.

Çavuşoglu se dnes setkal s novináři krátce před mítinkem ve francouzském městě Mety nedaleko hranic s Německem, kde žije početná turecká menšina. Francouzské úřady - na rozdíl od nizozemských - mítink umožnily s vysvětlením, že akce neohrožuje veřejný pořádek, a tak musí být ve jménu svobody shromažďování povolena.

Nizozemsko i další západní státy se přitom stavějí zdrženlivě či přímo odmítavě ke snahám tureckých politiků získat podporu turecké diaspory pro změnu ústavy, která podle svých kritiků poskytne prezidentovi postavení neomezeného vládce.

Ve zhruba sedmnáctimilionovém Nizozemsku žije podle různých odhadů asi 400 000 až půl milionu přistěhovalců z Turecka a jejich potomků. Většina má dvojí občanství, a tak může hlasovat v obou zemích.

 

psali jsme:

Naštvaný Erdogan nazval Nizozemce fašisty

Erdogan vzkazuje Německu: Nelišíte se od nacistů!

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku