ANO bez záložního plánu. Ale co když jednání s ČSSD znovu zkrachují?

ANO bez záložního plánu. Ale co když jednání s ČSSD znovu zkrachují?
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Andrej Babiš
02 / 05 / 2018, 11:00

Šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček připustil, že ANO nemá žádný záložní plán, pokud jednání s ČSSD zkrachují, respektive rodící se vládní formaci ,,zařízne" vnitrostranické referendum ČSSD.

Ze slov jednoho z nejvyšších činitelů ANO, Radka Vondráčka, zaznělo, že ANO nemá žádný jiný plán pro případ, že ,,námluvy" s ČSSD opět nevyjdou. To není zrovna sázka na jistotu. ANO se tak spoléhá, že ústupky zejména v personálním obsazení ministerstev včetně rezortu vnitra, které vůči ČSSD udělala, budou dostatečně pádným důvodem pro sociálnědemokratické straníky, aby v referendu dali vládnímu projektu ANO, ČSSD podpořeném KSČM zelenou.

psali jsme: Pohřbí referendum ČSSD vládní projekt ANO a ČSSD?

To, že Vondráček prohlásil, že žádný jiný plán ANO nemá, však na druhou stranu neznamená, že tomu tak ve skutečnosti je. Šéf ANO Andrej Babiš vždy rozehrává několik variant, a tou další musí být z logiky věci menšinová vláda ANO opřená o SPD a KSČM. A to se přirozeně nechce veřejně příliš přiznávat. Jenže hnutí ANO by pak již nic jiného nezbývalo, pokud chce být ,,u lizu". Předčasné volby nechce prezident a je otázka, zdy by se reálně našlo 120 poslanců pro rozpuštení sněmovny. Málokomu se chce přijít o teplá místečka.

psali jsme: Návrat k ,,podrazákům". Babiš chce znovu jednat s ČSSD. Ta je nyní v silnější pozici

Tak jako tak je pravděpodobnost vzniku původní varianty stále padesát na padesát. Rozmíšku v tomto směru způsobil zejména senátorský klub ČSSD, který kategoricky odmíta vstup do vlády s trestně stíhaným premiérem a může svými postoji ovlivnit nemálo straníků, jež se budou vyjadřovat v referendu. To bude v tomto případě zřejmě ,,bojové". 

psali jsme: Zpráva z nymburského sjezdu KSČM: Vše při starém, reformní křídlo si musí na šanci počkat

ČSSD si musí vybrat, zda chce být v opozici, kde bude neviditelná, a nic zde ze svého programu neprosadí, nebo být ve vládě, kde je možnost, aby její programové priority prošly, což pak může prodat i svým voličům. Nesmí se však samozřejmě dostat do role užitečného idiota jako v minulém volebním období a být vůči svému potenciálnímu vládnímu partnerovi z ANO dostatečně razantní, což minulé Sobotkovo vedení nebylo ani zbla.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku