Ano, chceme vstoupit do NATO, ochrání naši územní integritu, prohlásil ukrajinský prezident Zelenskyj

Ano, chceme vstoupit do NATO, ochrání naši územní integritu, prohlásil ukrajinský prezident Zelenskyj
Autor fotografie: President.gov.ua, CC BY 4.0|Popisek: Volodymyr Zelenskyj
15 / 02 / 2022, 12:00

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nenechává nikoho na pochybách, kam chce směřovat do budoucna Ukrajina - do NATO. To potvrdil na jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Kyjevě.

Není to věta, kterou by chtěl ruský prezident Vladimir Putin právě slyšet. Ukrajinský prezident řekl na svém setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem, že Ukrajina chce vstoupit do NATO. ,,Ano, chceme vstoupit do NATO, které ochrání naši územní integritu," řekl na tiskové konferenci po jednání se Scholzem Zelenskyj.

Oba politikové hovořili o eskalaci krize kolem Ukrajiny a shodli se na tom, že jediným východiskem z ní jsou diplomatická jednání s Ruskem, protože nikdo si nepřeje ozbrojený konflikt.

Nejnovější Zelenského výrok byl pronesen v kontrastu s dřívějšími slovy ukrajinského velvyslance ve Velké Británii Vadyma Prystajka, který prohlásil, že Ukrajina se může vzdát členství v Severoatlantické alianci, pokud by měla být odvrácena válka s Ruskem. Nicméně posléze tento výrok označil mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko za vytržený z kontextu a i sám velvyslanec svá slova později mírnil.

Ukrajinsko-ruská krize trvá dál, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí řekl, že se zasazuje o to, aby Putin dal přednost diplomatickým jednáním, místo toho, aby se zvyšovalo mezinárodní napětí ,,vojenským obléháním" Ukrajiny. V úterý se chystá do Moskvy Scholz a na jednání s Putinem se bude snažit o deeskalaci napětí a přesvědčení ruské hlavy státu, aby upustila od případného vojenského konfliktu s Ukrajinou. 

Zdroj: CNN

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.