Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Andrej Babiš
Sněm ANO dopadl ,,překvapivě" - zvolil opět za předsedu Andreje Babiše.
Co je možná překvapivější na této události, 11 delegátů jej nevolilo, proto dostal ,,pouze" 93% hlasů. Babiš dal ale shovívavě najevo, že tito ,,opozičníci" nebudou ,,stranicky" ani jinak popraveni.
Pro pozorovatele průběhu sněmu jsou však podstatné především dvě informace. Rozšíření pravomocí předsedy a symbolu hnutí ANO Andreje Babiše, a nápad na značnou redukci počtu zákonodárců. Babiš nyní může sám zasahovat do složení kandidátek a v podstatě je měnit tak, jak se mu zlíbí. Je to jednoznačný důkaz o tom, že hnutí není demokratickým tělesem, ale vojensky řízenou institucí, kde centrum ve své podstatě řídí vše.
Za druhé snížení počtu zákonodárců na počet 101, které si dá podle Babiše hnutí i do programu, je dalším důkazem, že ANO rozhodně nesměřuje k demokratickému uspořádání státu. Nejsem a priori proti určitému snížení zákonodárců, ale ne takto skokově a bezmyšlenkovitě. ANO naopak směřuje, a bude ho chtít po pravděpodobně vítězných volbách prosadit, k většinovému systému, aby se stát mohlo řídit dostatečně jako firma. Potíž je v tom, že v novodobém politickém systému se volí většinově jen do Senátu, ne však do poslanecké sněmovny, kam se volí na rozdíl od systému proporcionálně.
Pokud by ANO tento systém do dolní komory parlamentu skutečně zavedlo, znamenalo by to dvojjediný důsledek: vítěz voleb bere (skoro) vše, zatímco ze zisku malých stran by se ulouplo ještě více. Byly by tak v podstatě diskriminovány za to, že jsou ,,malé". Propast mezi nimi a ,,velkými" stranami by se po všech stránkách prohloubila a to by pro naši křehkou demokracii nebylo dobře.
Zpět ale ke sněmu ANO. O víkendu se ukázaly určté nesmělé náznaky kritiky, kterou si sám Babiš vyžádal, aby sněm přece jen nevyzněl ,,po kimovsku". Na druhou stranu si to s Babišem, který nejen hnutí řídí, ale také financuje, nechce nikdo rozházet. Není se čemu divit, protože v minulosti kritické hlasy nedopadly na zrovna úrodnou půdu a měly pro nespokojence ve straně své negativní důsledky.
Otázkou je, jestli se může ANO vnitřně demokratizovat, když je pevně řízeno z centra Andrejem Babišem a jeho nejbližšími spolupracovníky. Vzhledem k tomu, že se všichni v ANO chtějí vymezit proti ,,tradičním" stranám, tak to půjde jen těžko. Pokud by ANO přijalo standardní demokratické mechanismy ostatních stran, pak by mohli být Babiš a jeho lidé v ohrožení.
Sněm ANO tak potvrdil moc svého zakladatele a ještě mu zvýšil pravomoci, které se týkají zejména možného zasahování do kandidátek. Tak či onak, Babiš má absolutní moc v hnutí od samého začátku a těžko ho něco může v tuto chívli ohrozit.
psali jsme:
Chovanec vs. Babiš: 1:0. Babiš má do politika daleko