Popisek: KKK na vrcholu své obliby - průvod v roce 1922
Skupina hackerů Anonymous zveřejnila na internetu listinu 1000 novodobých sympatizantů s rasistickým Kukluxklanem (KKK).
Anonymous zveřejnili profily lidí, kteří se přihlašují na stránky KKK nebo dávají "like" na jejich příspěvky na sociální síti. K vytvoření seznamu Anonymous prý využili lidské inteligence a nikoli klasický hacking, který tato organizace běžně používá.
"To znamená, že jedinci na tomto seznamu byli často identifikováni lidskými zdroji informací," píše se v komentáři ke zveřejněnému seznamu. Anonymous prý vycházeli z odborných zdrojů nebo využívali digitální špionáž a sociální inženýrství.
Skupina se pustila do boje s KKK po té, co byl porotou v roce 2014 osvobozen bílý policista Darren Wilson, který zastřelil černošského mladíka Michaela Browna. Stalo se tak jen dva dny před nástupem Browna na vysokou školu. Brown nebyl ozbrojen a policista Wilson na něj několikrát vystřelil v okamžiku, kdy měl mladík ruce vzhůru.
Anonymous a další lidé tehdy protestovali proti rozhodnutí soudu ve městě Ferguson v Missouri. KKK o sobě dal vědět výhrůžkami proti demonstrantům. Nyní se tedy jedná o odvetu.
"Nikdy jsme nezapomněli na vaše výhružky proti protestujícím ve Ferguson a rozhodně jsme vám nikdy neodpustili. A to samé bude následovat po výhružkách, které dáte nyní," vzkazují Anonymous KKK.
Anonymous na začátku tohoto týdne šlápli pěkně vedle, když uveřejnili první seznam, na kterém byla i jména amerických politiků a sami pak informace popřeli.
Co je Kukluxklan?
Kukluxklan vznikl v Tennessee po americké občanské válce v roce 1865 a založilo ho několik vysloužilých veteránů jižní armády a několik mladých bohatých bělochů. Důvodem ke vzniku organizace byl nesouhlas s výsledkem občanské války, který mimo jiné znamenal konec otroctví černochů, a zároveň jim byla přidělena rovná občanská práva. Právě proto zrovnoprávnění černochů KKK nejvíce bojoval zastrašováním, ale také týráním a vražděním.
Klasickým úborem KKK se stala bílá roucha s kápí, skupina se zpočátku negativně vymezovala i proti katolicismu. Na přelomu století vliv KKK začal upadat, protože se jejich požadavky prakticky uplatili omezením volebního práva černochům. Organizace začala vyvíjet svou činnost intenzivně opět po druhé světové válce, po které si černoši opět vydobyli svá práva. Mezi příznivci KKK byla řada policistů a politiků.
Skupina nikdy neukončila svou činnost a dodnes tedy existuje a má své sympatizanty. Ti se hlásí k rasismu, xenofobii a antisemitismu.
Zdroj: BBC