Apači na Aljašce

Apači na Aljašce
Autor fotografie: U.S. Army Alaska|Popisek: AH-64 s nasazenými lyžemi
18 / 03 / 2016, 12:45

Americká armáda vystavěla svojí vůbec první jednotku vybavenou vrtulníky AH-64 Apache na Aljašce. První průzkumný prapor 25. leteckého pluku je tak první jednotkou, která vybavila svoje stroje lyžemi.

Je to také první nasazení Apache v takto extrémních podmínkách, což přináší mnoho informací o tom, jak systém reaguje na nízké teploty.

"Jsme stejní jako jakýkoli jiný útočný prapor v armádě, a můžeme být nasazeni kdekoli na světě," řekl podplukovník Jaysen Yochim, velitel 1. praporu. "Ale terén a teploty zde jsou jedinečné, a my jsme proto, abychom se stali experty na danou problematiku, jak fungovat v Arktidě."

Žádný jiný jednotka vybavená útočnými vrtulníky Apache nevyvinula taktiky, techniky a postupy pro létání Apače s lyžemi nebo způsoby obsluhy vrtulníků v teplotách pod nulou, dodal Yochim.

AH-64 Apache aviators conduct pre-flight checks

Prapor z Fort Wainwright, vznikl v září 2015 a má již 20 z 24 plánovaných vrtulníků Apache, které tak budou operovat pod aljašským leteckým velitelstvím armády, která zde již provozuje vrtulníky UH-60 Black Hawk a CH-47 Chinook. I ty tu operují s nasazenými lyžemi. Vedle AH-64 bude jednotka provozovat i bezpilotní prostředky Gray Eagle.

1-25th ARB AH-64 Apache Hanger

Umístění strojů Apache v Arktidě je součástí pětileté reorganizace leteckých aktivit armády, kdy má AH-64 například nahradit i stroje OH-58 Kiowa Warrior v průzkumné roli.

AH-64 je jedním z nejlepších útočných vrtulníků na světě, může nést až 16 střel Hellfire, 30 mm dělo, nebo rakety Hydra 70.

N Aljašce se bude muset stroj poprat s prostředím, které je během jarního tání plné vody, mrtvou vegetací a sněhem. Podle pilotů je přistání na tomto povrchu podobné jako přistávat na houbě. Lyže pomáhají vrtulníku lépe rozložit svou hmotnost, jsou dlouhé přes 1,5 metru a široké téměř metr, každý Apache má lyže 3.

Létání s nimi se piloti už naučili, další fází bude trénink boje, kdy je nutné vyvinout techniky a postupy, aby si Apache během střelby svoje lyže nerozstřílel.

Zdroj: Army Times

Tagy článku