Apple odmítá FBI zpřístupnit data vraždícího teroristy: Ohrožuje to bezpečnost našich zákazníků

Apple odmítá FBI zpřístupnit data vraždícího teroristy: Ohrožuje to bezpečnost našich zákazníků
Popisek: K datům, která by přitom mohla zachránit další lidské životy, se FBI možná nedostane
17 / 02 / 2016, 15:45

Společnost Apple chce napadnout soudní příkaz, který má pomoci vyšetřovatelům FBI v přístup k datům v telefonu patřícímu střelci, který zabíjel centru sociálních služeb v San Bernardinu..

Syed Rizwanem Farook se svou manželkou Tashfeen Malikovou loni v prosinci povraždili v sídle střediska sociálních služeb v Kalifornii 14 lidí a dalších 21 zranili. Dvojice měla k dispozici tisíce nábojů a na místě masakru zanechala tři bomby, které selhaly. Američtí zpravodajci uvedli, že Syed Rizwan Farook byl na sociálních sítích v kontaktu s islámskými extremisty.

Manželský pár ale po sobě dokonale zametl stopy. Policie však našla mobil, který pravděpodobně patřil Farookovi, a který by mohl vnést světlo do celého vyšetřování.  Jedná se o iPhone od Apple. Společnosti bylo proto soudně nařízeno, aby pomohla FBI dostat se do bezpečnostního softwaru vrahova iPhonu. Apple to však vyšetřovatelům umožnit nechce.

"Vláda Spojených států požaduje, že Apple udělal bezprecedentní krok, který ohrožuje bezpečnost našich zákazníků," stojí v prohlášení  ředitele společnosti Apple Tima Cooka. 

"Odmítáme tento příkaz, který by měl důsledky daleko za hranicí tohoto právního případu."

Od září 2014 jsou údaje v nejnovějších zařízení Apple - například textové zprávy a fotografie - zašifrovány ve výchozím nastavení. Je-li přístroj zamknutý, je zapotřebí uživatelské heslo pro přístup k datům. Zadání nesprávného kódu 10krát automaticky vymaže všechna data telefonu.

FBI proto chce, aby Apple vyšetřovatelům umožnil, aby se mohli pokusit odemknout Farookův mobil, aniž by se data po desátém špatném pokusu smazala. Farook použil čtyřmístné heslo, počet možných kombinací je tedy 10 tisíc.

Zdroj: BBC

Tagy článku