Arabská komunita v Izraeli páchá nejvíce trestných činů. Je to předobraz multikulti Evropy?

Arabská komunita v Izraeli páchá nejvíce trestných činů. Je to předobraz multikulti Evropy?
Popisek: Ilustrační foto
10 / 02 / 2016, 10:45

Izrael má problémy s kriminalitou Arabů, budou mít stejné problémy západoevropské země? Zřejmě ano, jenom to nechtějí přiznat.

Úroveň kriminality a počet nelegálně držených zbraní v arabské části izraelské společnosti jsou nepřijatelné a trpí jí především sami arabští občané a následně pak i další Izraelci. Arabská část izraelské společnosti velmi stojí o posílení policejní práce a to se po desetiletí nedělo. Kritická slova pronesl včera při jednání výboru Knesetu ředitel Izraelské policie Roni Alšejch. Informaci zveřejnil server eretz.cz.

Podle policejních statistik se v roce 2015 izraelští Arabové, kteří tvoří 21 % obytel Izraele, podíleli na 59 % vražd, 55 % pokusů vražd, 58 % žhářství, 47 % loupeží a 32 % majetkových trestných činů.

Stejný problém začíná mít západní Evropa. Respektovaný německý deník Focus zveřejnil závěrečnou zprávu o kriminalitě v Kolíně nad Rýnem za rok 2015. V Německu extrémně narostl počet příchozích ze severní Afriky – z Maroka, Alžírska, Libye, Tuniska. Většinou se jedná o mladé muže, často nedospělé, bez doprovodu, s žádnými nebo padělanými doklady. Tisíce mladíků, kteří do Německa přijeli v posledních letech, páchají v německých městech rozsáhlou trestnou činnost. Města i policejní složky mají problém, se kterým si neví rady. 

Alšejch chce zaměstnat v řadách policie vysokoškolsky vzdělané Araby, kteří by měli pomoci najít způsoby, jak lépe provádět policejní práci v rámci „multikulturní policejní činnosti“, která bere v úvahu jedinečné potřeby a zájmy jednotlivých komunit. Podle plánu nového ředitele by nejprve každá policejní stanice měla sestavit seznam svých priorit a hlavních problémových oblastí a teprve po jejich vyhodnocení by se měly stanovit cíle policie jako celku.

Izraelská policie chce také zlepšit svůj obraz v očích veřejnosti, tak „aby občané nepřecházeli ulici, když vidí přicházet policistu“ a cítili se lépe, když na policii řeší své stížnosti.

Poslanec Mickey Levy, který byl dříve policejním ředitelem jeruzalémské oblasti, prohlásil „Policie je v poslední době špatně hodnocena a je terčem vážné kritiky veřejnosti, mnozí ale zapomínají na 30.000 policistů, kteří slouží obětavě a odvážně."

Izraelský expert: Neexistuje „radikální islám“ ani „umírněný islám“

Bezpečnostní expert na terorismus Dakar Eilat z izraelského International Institute for Counter-Terrorism (ICT) odpověděl v rozhovoru pro SECURITY magazín na naši otázku: "Jak je možné, že Izrael nemá takový problém s islámskými radikály jako současná Evropa?"

"My s nimi samozřejmě problém máme, především s palestinskými radikály. Naučili jsme se ale všichni žít s hrozbou každodenních teroristických útoků. Navíc dáváme zcela jasně najevo, že všechny pokusy o naše napadení tvrdě ztrestáme. Je pravdou, že IS má z Izraelců strach, a nejen islámský stát. Vždyť jsme malá země se šesti miliony obyvatel a našimi sousedy jsou muslimské státy s nejméně 250 miliony obyvatel. Přesto spolu dokážeme existovat a žít vedle sebe bez větších problémů."

TAG: IZRAEL

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.