Argentina žádá, aby Velká Británie zastavila vojenské cvičení na Falklandech

Argentina žádá, aby Velká Británie zastavila vojenské cvičení na Falklandech
Autor: Flickr.com|Popisek: Falklandské ostrovy
15 / 10 / 2016, 15:30

Argentině se nelíbí, že na Falklandech, o nichž s Velkou Británií vedou trvalý spor, proběhne ve dnech 19. - 28. října vojenské cvičení. Podle ní jde o zvyšování napětí v oblasti, která je britským zámořským Velké Británie. Argentina si však dlouhá léta činí nárok na ostrovy o necelých 3 000 obyvatel.

Po půl roce tak došlo ke zhoršení vzájemných vztahů. V březnu totiž Argentina znovu vznesla svůj nárok, neboť se podle ní Falklandy nacházejí uprostřed argentinských teritoriálních vod. Obě země o Falklandy (Malvíny) vedly navíc již v roce 1982 krátkou válku.

Argentinská ministryně zahraničí Susana Malcorraová zaslala prohlášení britské straně, aby zastavila ,,ilegální" vojenské cvičení, které zahrnuje mimo jiné i vypouštění britských rapírových raket. Mluvčí britské ambasády v Buenos Aires však Argentině vzkazuje, že se jedná o rutinní, nikoliv ,,útočné" cvičení, jež se koná dvakrát do roka.

V pátek argentinské ministerstvo zahraničí v prohlášení zaslané britské ambasádě uvádí, že se o vojenském cvičení dozvědělo až ve čtvrtek. Podle něho plánovaná operace odporuje principům mírového řešení konfliktů a nazvalo Falklandy ,,argentinským teritoriem okupovaným Velkou Británií".

Argentinský prezident Mauricio Macri nicméně usiluje po svém nástupu do funkce o ,,obroušení" hran a minulý měsíc se shodl s britskou premiérkou Theresou Mayovou, že se dále povede na mezinárodní úrovni diskuse o ..skutečných" právních nárocích na Falklandy.

 

Zdroj: independent.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace