Armáda chce zdvojnásobit počet Aktivních záloh. Dostanou útočné pušky Bren

Armáda chce zdvojnásobit počet Aktivních záloh. Dostanou útočné pušky Bren
14 / 02 / 2018, 22:45

Ústředním tématem středečního zasedání Výboru pro obranu byly Aktivní zálohy. Jejich současný stav, funkci a přínos přišel před poslance odprezentovat brigádní generál Jaromír Alan - ředitel sekce rozvoje a plánování Ministerstva obrany. Armáda počítá, že se do roku 2025 stávající počet AZ více než zdvojnásobí.

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář připomněl v úvodu členům výboru, že současný počet příslušníků Aktivních záloh 2357 je o tisícovku větší než v loňském roce, za což  podle něj můžou legislativní změny učiněné ještě v minulém volebním období, ale také snaha stávajících členů na získávání nových rekrutů.  Jejich počet však rozhodně nemá být podle Generálního štábu konečný, ale má se na základě KVAČRu (Koncepce výstavby AČR schválené v roce 2015) vyšplhat až na 5000 v roce 2025.

 Aktivní zálohy se dají na rozdíl od armády mobilizovat i v době míru, jak se kupříkladu stalo v červnu 2013, kdy 44 vojáků pěší roty z Ústí nad Labem pomáhalo při odstraňování následků povodní. Jejich nasazení však nezáleží pouze na vůli Generálního štábu, ale ten musí spolu s Ministerstvem obrany navrhnout věc vládě.

Výstroj se zlepšuje

Neutěšená situace ve výstroji AZ z minulých let je podle Bečváře pryč a stávající příslušníci dosahují úrovně výbavy podobné profesionálním vojákům. Armáda dokonce počítá s tím, že časem ostanou všichni vojáci AZ útočnou pušku Bren. Náčelník také připustil, že problémem je také stávající dislokace, kdy jsou zbraně pro AZ mnohdy uloženy ve vzdálených skladech, což není v případě urgentní potřeby pro některá velitelství ideálním řešením. Předsedkyně výboru Jana Černochová trvá na tom, aby namísto plánovaného skladu zbraní v Rakovníku pro celý Středočeský kraj, bylo použito letiště ve Kbelích z logistických důvodů. „ Budeme budovat sklady blíže k vojákům, ale v tomto roce to nezvládneme. Musíme splňovat stavební a zákonné normy, ale určitě bude hotový sklad dříve v Rakovníku, než ve Kbelích,“ opáčil Černochové generál Alan. Stejně absurdní situace panuje kupříkladu v uskladnění zbraní pro Prahu, které je v současnosti dislokováno do Háje ve Slezsku.  

Exkluzívně: Aktivní zálohy AČR v akci. Deník jednoho ze záložáků…(1)
Exkluzívně: Aktivní zálohy AČR v akci. Deník jednoho ze záložáků…(2)
Exkluzívně: Aktivní zálohy AČR v akci. Deník jednoho ze záložáků…(3)

 

 Poslanec Radek Zlesák v návaznosti na debatu o výstroji nicméně kritizoval Generální štáb, že vojáci AZ nedisponují sportovním vybavením.

Během prezentace generála Alana si poslanec Radovan Vích (SPD) a předsedkyně Černochová postěžovali, že všichni členové výboru dostali i na podruhé jinou prezentaci, než tu, která byla na výboru prezentována, za což se Alan omlouval.

Debata se také točila okolo benefitů pro vojáky AZ a prospěchu pro jejich zaměstnavatele, kteří v případě nutnosti musí uvolnit příslušníka AZ ze zaměstnání „Zodpovědnost, morálka, loajalita, úkol musí být splněn,“ shrnul výhody pro zaměstnavatele místopředseda výboru Jan Lipavský (Piráti), za což mu mnozí přitakali a coby sami bývalí zaměstnavatelé vojáků AZ si jejich pracovní morálku pochvalovali. Naopak v případě benefitů pro vojáky samotné, kromě finančních odměn, uvedl Bečvář, že jednal s ředitelem Vojenské pojišťovny zatím však bez výsledku. Připustil ale, že chce vést další jednání.

 

Generál Alan nestihl z časových důvodů zodpovědět otázky všech poslanců k Aktivním zálohám, ale slíbil, že tak učiní písemně.

 

Autor: Jan Blažek

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.