Popisek: Armáda se vrací na Karlovarsko
Dát lidem vzdělání i práci, zlepšit dopravu, obnovit vojenské tradice a zajistit bezpečnost v regionu. To jsou čtyři hlavní důvody, proč dosluhující ministr obrany Martin Stropnický a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová podepsali deklaraci o spolupráci. Na Karlovarsku by měla vzniknout pobočka střední vojenské školy a ve Vojenském újezdu Hradiště výcvikové centrum pro armádní nováčky. Karlovarské letiště se má zase stát záložním pracovištěm českých vzdušných sil.
V současně době je v České republice pouze střední vojenská škola v Moravské Třebové. V Čechách by teprve druhé vojenské středoškolské studium mělo vzniknout už napřesrok formou otevření speciálního vojenského studijního oboru v některém z existujících karlovarských krajských civilních středních škol.
„V době, kdy se hodně mluví o bezpečnosti, s kterou právě armáda může významně pomoci, je další možnost vojenského vzdělání nanejvýš aktuální. O studium v Moravské Třebové je trvale velký zájem,“ říká ministr obrany Martin Stropnický a dodává: ,,Pokud by možností studia bylo víc, je samozřejmě pravděpodobnější, že střední vojenské vzdělání získá více lidí. Když vše dopadne podle našich představ, první studenti by mohli do lavic v Karlovarském kraji zasednout už od příštího školního roku.“
psali jsme: Stropnický: Česká armáda má postupně mít až 30.000 lidí
Do roku 2021 chce resort armády ve Vojenském výcvikovém prostoru Hradiště na Doupově v Karlovarském kraji také vybudovat zbrusu nové výcvikové centrum, které by odpovídalo nejmodernějším armádním trendům. Doposud fungující výcvikové zařízení ve Vyškově u Brna je totiž už na hranici své kapacity. Sloužit v něm by mělo až 300 vojáků.
„Velmi oceňuji zájem pana ministra obrany o Karlovarský kraj. Je logický a pomůže všem. V minulosti u nás byla kasárna na různých místech regionu, působilo tu až 20 tisíc vojáků. Postupně však odešli, mnoho budov zůstalo prázdných, lidé přišli o práci a ve výsledku to vedlo k odlivu obyvatel,“ říká hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová. „Návrat vojáků je velkou příležitostí, jak nalákat do kraje nové lidi a těm stávajícím zvýšit bezpečnost i vzdělání. Také to podpoří zaměstnanost, protože při provozu v kasárnách najde práci řada občanů. A samozřejmě se více využijí stávající kapacity karlovarského letiště, které by podle ministerského strategického dokumentu záložních letišť v České republice mohlo mít kombinovaný civilní i armádní provoz.“
psali jsme: Česká armáda navyšuje počty vojáků, ročně o 1500
Hejtmanka také podle svých slov věří, že se také podaří konečně vybudovat plnohodnotnou dálnici D6 a související silniční napojení do Radošova, kudy by se vojenská technika z výcvikového střediska Hradiště měla přesouvat. Fungující infrastruktura je přitom pro armádu naprosto klíčová. I proto je Karlovarský kraj důležitý strategický program Restart, zabývající se hospodářskou restrukturalizací, který letos v lednu schválila vláda. V regionu žije nejmenší počet obyvatel, přičemž kraj vede také v nechvalném primátu počtu obyvatel se základním, tedy nejnižším vzděláním. Navíc sem nevede žádná dálnice.
Zatímco v minulosti působilo v Karlovarském kraji 20 tisíc vojáků, dnes jich je jen 150. Poslední kasárna v Klimentově u Mariánských Lázní se zavřela v roce 2004. Armáda přitom hraje podle vládní strategie důležitou roli v protimigračních opatřeních a protože právě přes Karlovarský kraj migranti často tranzitně putují do Německa, lze vydedukovat, že na návrat mužů v uniformách na Karlovarsko tlačí také Němci.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě, letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více