Armáda USA zaútočila na vůdce Talibanu, zřejmě ho zabila

Armáda USA zaútočila na vůdce Talibanu, zřejmě ho zabila
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: Americké drony
22 / 05 / 2016, 09:15

Washington (ČTK) - Americká armáda uskutečnila v sobotu letecké útoky na vůdce afghánského Talibanu mullu Muhammad Mansúra a zřejmě ho zabila.

Údery bezpilotními letouny se uskutečnily v opuštěné oblasti na hranicích mezi Afghánistánem a Pákistánem. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na nejmenované vládní činitele. Pentagon útoky zaměřené na Mansúra potvrdil.

"Výsledky útoku stále hodnotíme a více informací poskytneme, až budou k dispozici," oznámil mluvčí Pentagonu Peter Cook. Podle činitele amerického ministerstva zahraničí ale přišel při útoku o život Mansúr a zřejmě i někteří další bojovníci Talibanu. Několik amerických dronů se zaměřilo na muže, kteří jeli ve vozidle v odlehlé oblasti Pákistánu blízko hranic s Afghánistánem.

Americký činitel agentuře AP řekl, že útok schválil prezident Barack Obama. Útok nastal kolem šesté hodiny ranní na východě USA (12:00 SELČ).

Mulla Mansúr nahradil teprve loni v létě v čele islamistických radikálů mullu Muhammada Umara, jehož utajovanou smrt Taliban potvrdil loni v červenci až po dvou letech. Mansúr byl předtím Umarovým nejbližším poradcem. Jeho nástup do čela Talibanu ale vyvolal uvnitř organizace rozkol a řada talibanců přešla ke konkurenčním a extrémnějším organizacím typu Islámský stát.

 

Pokud se Mansúrova smrt potvrdí, bude to mít důsledky pro zablokovaná mírová jednání mezi Talibanem a afghánskou vládou. Mělo by to dopady i na samotný Taliban, jehož některé soupeřící frakce odmítaly Mansúra jako nejvyššího vůdce.

Pentagon označil Mansúra za "překážku míru a smíření mezi vládou Afghánistánu a Talibanem". Podle ministerstva byl vůdce Talibanu aktivně zapojen do plánování útoků proti afghánským a spojeneckým silám. Mluvčí Pentagonu Cook uvedl, že Mansúr ostatním vůdcům Talibanu zakazoval účast na mírových jednáních.

Tagy článku