Armádní síly Lotyšska a USA společně na cvičení Atlantic Resolve

Armádní síly Lotyšska a USA společně na cvičení Atlantic Resolve
Autor fotografie: US Army|Popisek: Vojáci USA
11 / 02 / 2015, 16:30

Lotyšská armáda se účastní pravidelného cvičení Atlantic Resolve zasahujícího území několika členských států aliance.

Tohoto cvičení se kromě lotyšských vojáků účastní i armádní síly dalších států bývalého SSSR - Estonska a Litvy. Na operaci Atlantic Resolve se podílí tradičně i Polsko a Německo.  Ve světle stávajících událostí je toto společné cvičení ukázkou podpory USA svým spojencům v NATO.

Vzhledem k hláškám Putinova poradce Sergeje Markova (psali jsme zde: Putinův poradce: Estonsko a Lotyško ať se nás bojí!) jsou tato cvičení důležitá pro Pobaltské státy, které potřebují cítit podporu svých spojenců. Sergej Markov je mimo jiné názoru, že dva členské státy EU Estonsko a Lotyšsko mají důvod bát se Ruska, protože používají represivního přístupu vůči ruské menšině.

„Jestli dojde k velké válce, je možné, že z těchto zemí (Estonsko, Lotyšsko) nezbude nic,“  řekl Markov švédským novinářům v listopadu 2014.

Součástí těchto manévrů je i školení vojáků jednotlivých armád a koordinace spolupráce jednotlivých mezinárodních složek NATO. Po technické stránce se z americké strany účastní například bitevní letouny A-10 Thunderbold nebo osmikolové bojové vozidlo Stryker - těch je celkem 75. 

Zdroj: US Army, NATO

Psali jsme také:

Rusové: Obama chystá světovou válku. Máme právo použít jaderné zbraně jako první

Nová vlna násilí na východní Ukrajině

Rusové testují na Ukrajině nové zbraně

Tagy článku